8. oktoober 1998 kell 22:00

Konkurentsivõime kannatab

Soome metsatööstuse lepingutest on pooled seotud Rootsi krooniga, dollar mõjutab tselluloosi hinda ja iga öör, mille võrra kroon odavneb, vähendab Taani konkurentsivõimet 250 mln DKK võrra.

Soome majandusuuringute instituut Etla ennustab, et Soome konkurentsivõime võib järgmisel aastal 2--3% halveneda, kui kroon ja dollar jäävad praegusele tasemele.

Maikuust alates on Rootsi kroon odavnenud 15 protsenti. Osaliselt on see tingitud viimaste valimiste tulemusest, osaliselt Norra majandusprobleemide mõjust ning investorite raha väljavoolust väiksematest valuutadest.

Soome metsatööstuse hinnangul peaks «normaalne» krooni kurss olema 0,70--0,71 marga tasemel. Sellest madalam kurss annab rootslastele «põhjendamatud eelised».

Pärast Rootsi valimisi oli kurss 0,65 marga tasemel, esmaspäeval kukkus see aga kivina 0,618 marga tasemele. Kurss tugevnes alles pärast Rootsi keskpanga tugioste.

Taani kroon on Rootsi krooni suhtes 14% tugevam kui veel neli kuud tagasi.

Taani eksportijatele tähendab see konkurentsivõime kahanemist, sest nende kaubad muutuvad Rootsis kallimaks.

1997. aastal oli Taani kogueksport Rootsi 31 mld Taani krooni, mis tänavu on praeguse kroonikursi juures kahanenud 28 miljardile.

Ekspordi vähenemine seab ohtu Taani maksebilansi, mis võib tänavu esimest korda seitsme aasta jooksul muutuda negatiivseks. Analüütikute hinnangul võib defitsiit ületada 10 miljardit Taani krooni. DI-ÄP

Hetkel kuum