13. oktoober 1998 kell 22:00

Majanduspolitsei kaardistab salaviinaäri

«Olen kord juba oma nina kõrvetanud ja leian, et enne, kui seadusandlik baas paigas, pole mõtet salaviinaga võidelda. Tegeleme praegu olukorra kaardistamisega,» räägib kriminaalpolitsei majanduskuritegude osakonna salakaubanduse osakonna komissari kohusetäitja Eero Kosk.

Kui Kosk töötas veel Tartu majanduspolitseis, konfiskeeris ta kord abielupaarilt, kes kauples turul päris avalikult viina ja tubakatoodetega, üle kolme tuhande liitri alkoholi. Koorem seisis aasta otsa kohaliku prefektuuri hoidlas valvsa kontrolli all, kuni riigikohtu otsus selle omanikele tagasi käskis anda.

«Oleksite näinud, millise kahjurõõmuga nad siis pudeleid üle lugesid,» meenutab politseinik, kellele see oli tema ametisoleku aja üks kibedamaid kogemusi.

Kose sõnul on praegustele seadustele tuginedes kohtus väga raske sala- ja võltsviina konfiskeerimiseks vajalikku otsust saada. Seni on politsei tuginenud valitsuse määrusele, kuid kohus lähtub üksnes seadusest. Alkoholiseadust on tehtud mitu aastat, kuid valmis pole see seni saanud.

Alkoholi käitlemise seaduse eelnõu valmis majandusministeeriumis juba suvel. Paraku ei sisaldanud selle esialgne variant ridagi illegaalse alkoholi kohta ja siseministri juhitava korrakaitse koordineerimise komisjoni nõudmisel moodustati töögrupp seaduseteksti parandamiseks.

Sala- ja võltsviina leviku tõkestamiseks on majanduspolitsei teinud rea ettepanekuid. Kõigepealt tuleb kogu Eestis käibel olev alkohol varustada tootjapoolse partiitähistusega. Kose sõnul võimaldab see numbrikombinatsioon konkreetse pudeli kokku viia kauba saatelehega. Saateleht peab aga partiinumbrile lisaks sisaldama veel hulgimüüja litsentsi, tollideklaratsiooni ja riikliku alkoholiregistri numbreid.

Teise olulise muudatusena tohib pärast seaduse jõustumist soetada endale alkoholi üksnes vastavat kauplemisluba omavalt ettevõttelt. Vastasel korral kuulub kaup konfiskeerimisele. Põrandaaluse tootmise korral võetakse alkoholile lisaks ära ka kõik selleks kasutatavad vahendid.

Kosk ütles, et kohalikele konstaablitele on piirkonnas paiknevad monopolid teada ja niipea, kui seadus seda võimaldab, asuvad nad sala- ja võltsviinaga aktiivselt võitlema.

Hetkel kuum