26. oktoober 1998 kell 22:00

Aktsiaturg vaevleb huvipuuduses

Viimasedki investorid on kaotamas huvi Tallinna börsil kaubelda. Eile ulatus börsisüsteemi päevakäive vaid 9,73 mln kroonini, millest Ühispanga aktsia andis taas ligi 75% ehk 7,27 mln krooni.

Ühegi teise börsisüsteemis kaubeldava väärtpaberi päevakäive üle miljoni krooni ei küündinud. Turuliidri Hansapanga aktsia käive jäi registreeritud üheksas tehingus veidi alla 230 000 krooni taseme. Nii väikest kauplemishuvi Hansapanga aktsia vastu börsil ei mäletagi.

Küllalt ebaharilikult jätkus kauplemishuvi eile pea kõigi Hüvitusfondi börsil registreeritud obligatsioonide vastu. Kõigi nende hinnad kukkusid ja on nüüd keskeltläbi 55--70 kr tasemel. Ilmselt on Hüvitusfondi ümber valitsev segadus muutnud investorid ärevaks ja kuna ostuhuvi obligatsioonide vastu puudub, lasevad maaklerid noteeringud alla. Kaheksanda seeria (millele intressi makstakse novembris) hind kukkus lausa 20 kr tasemele. Arvestades, et garanteeritud intress on 7%, seega 7 krooni obligatsioonilt, kujuneb kuu aja tootluseks 35% ja aastasel baasil arvutades 3564%. Iseasi, kas 20 krooniga reaalselt on võimalik obligatsioone osta.

Üldise turu langusega läks eile kaasa ka viimaste päevade komeet Ühispanga aktsia -- hind kukkus päevaga ligi 3%, 26,2 kr tasemele. Ühispanga aktsia suurimaks mõjutajaks on endiselt möödunud neljapäeval avaldatud Postimehe artikkel SEBi huvist Ühispanga vastu. Seni ükski allikas informatsiooni kinnitanud pole. Samas ei ole keegi seda ka ümber lükanud.

Eilse languse põhjustasid maaklerite sõnul investorid, kes asusid möödunud nädala lõpul võetud spekulatiivseid positsioone likvideerima ja kasumit realiseerima. Täielikus infopuuduses on praegu üpris riskantne pikemaajalist positsiooni Ühispanga aktsias võtta.

Lähemal ajal mingeid olulisi muutusi kauplemisaktiivsuses ega hindade liikumises ilmselt oodata ei ole. Turg püsib äärmiselt vähelikviidne ja iga arvestatava suurusega tehingukorraldus kajastub märgatava muutusena aktsia hinnatasemes.

Hetkel kuum