27. oktoober 1998 kell 22:00

Internaadimaja müük oli vale

Prangi kinnitusel on valitsus Muraste lastekodu müümiseks kinnitanud kolm korraldust. Viimases korralduses, millele on 11. veebruaril 1997. aastal alla kirjutanud peaminister Tiit Vähi, tehakse Harju maavalitsusele ülesandeks müüa lastekodu vara avalikul enampakkumisel ühe kompleksina.

Hoolimata sellest korraldusest müüs maavalitsus maavanem Mait Korneti volitusel eelmise aasta oktoobris internaadihoone muust kompleksist eraldi 520 000 krooni eest Peeter Põlluveerile.

Elamuühistu Muraste Maja liikmetena ehitavad endale internaadihoonesse kortereid ka Mait Kornet ja Harju maasekretär Sven Põder.

Erastamisagentuuri juriidilise osakonna juhataja Mart Lõiv lausus, et Harju maavalitsus peab täitma valitsuse korraldust. Kui korraldus näeb ette riigivara müüki ühtse kompleksina, tuleb seda ka teha, kinnitas Lõiv.

Prank ütles, et Harju maavalitsus oleks pidanud esitama taotluse valitsuse korralduse tühistamiseks, kui oli ilmne, et lastekodu kompleksi tervikuna müüa ei õnnestu. Harju maavalitsus seda ei teinud.

Peale Muraste lastekodu internaadihoone müüs maavalitsus kogu kompleksist eraldi ka teisi objekte ning senini on mõned objektid veel müümata.

Harju maavanem Mait Kornet on väitnud, et internaadihoone avalik enampakkumine toimus kõiki seadusi järgides. Hoone madalat hinda põhjendas ta oksjoni ebaõnnestumisega neljal varasemal korral.

Harju maavalitsuse endine peaspetsialist Aarne Peterkop ütles, et maavalitsus ei soovinud, et internaadihoone läheks eraldi avalikule enampakkumisele. «Hoone asub suurepärases kohas mere ääres ning ostjate liigne huvi oleks internaadihoone hinna kõrgeks ajanud,» väitis Peterkop. «Nüüd õnnestus ametnikel soodsa hinnaga endale hoone kätte mängida.»

Maasekretär Sven Põder ütles eile, et maavalitsus ei pidanud vajalikuks taotleda vabariigi valitsuse korralduse tühistamist. Ta väitis, et kusagil ei ole öeldud, et riigivara peab müüma üheskoos.

Hetkel kuum