Erik Samel • 29. november 1998 kell 22:00

Korterite hinnad langevad visalt

Keskmised korterihinnad on Tallinnas viimastel kuudel mõnevõrra alanenud, suurest hinnalangusest on protsess esialgu veel kaugel. Kuna tehingute koguarv on võrreldes eelmise aastaga ligi kaks korda vähenenud, on täpseid arve hinnalanguse ulatuse kohta raske öelda. Teistest rohkem on langenud kallimate korterite hind Tallinna kesklinnas, samuti näiteks Lasnamäe kolmetoalised korterid (langus ca 15%). Vähem on hinnalangus puudutanud Õismäed (Pindi Kinnisvara andmetel langesid Õismäe korterite hinnad kolmandas kvartalis keskmiselt 5%).

Kinnisvarafirmade arvamused lähevad lahku küsimuses, kas viimastel kuudel toimunut võib üldse nimetada hinnalanguseks. Kui Pindi Kinnisvara hindamis- ja analüüsiosakonna juhataja Rein Pütsepp on hinnalanguse protsessis veendunud, siis Uus Maa hindamisgrupi juht Eero Olander sellega ei nõustu. «Kuni 10% ulatuses hindade alanemist ei saa veel nimetada oluliseks languseks,» märgib Olander, «pigem on tegemist hindade tavapärase kõikumisega.»

Küllaltki segane on olukord näiteks Tallinna vanalinnas, kus omanikud on eriti vastu hindade langetamisele ning korteritehinguid tehakse seal seetõttu minimaalselt. Peamiselt on sellisel juhul tegu müüja sundseisus olekuga, kus korter tuleb igal juhul müüa ning hind lastakse paarkümmend protsenti alla. Kuna enamikul omanikest pole müügiga kiiret, siis püsivad keskmised hinnad kõrgel tasemel.

Kohalikel ostjatel pole enamasti raha, et kallist korterit osta, mitmed välismaalased aga ootavad hindade edasist langust. Rein Pütsepa sõnul on paljud välismaised investorid täiesti veendunud, et Eestis on oodata olulist korterihindade langust. Ühena esimestest korterite odavnemist ennustanud Pindi Kinnisvara ise prognoosib mõõduka (5--6% kvartalis) hinnalanguse jätkumist kuni kevadeni.

Hetkel kuum