6. detsember 1998 kell 22:00

Nitrofert võib aasta lõpul seiskuda

«Meil on praegu väga rasked ajad,» ütles ASi Nitrofert finantsdirektor Vladimir Kret.

Nitroferdi toodangu, ammoniaagi ja karbamiidi hind maailmaturul on viimase aasta jooksul langenud keskmiselt 30% võrra, 1997. aasta algusega võrreldes on hinnad maailmaturul langenud umbes kaks korda. Kret teatas, et ettevõte sai novembris umbes 10 miljonit krooni kahjumit, oktoobrikahjum oli pisut väiksem.

Kuna Nitroferti tootmine on väga energiamahukas, umbes 30% toodangu omahinnast moodustavad kulud elektrienergiale, üritab Nitrofert Eesti Energiaga maailmaturu langusest tulenevat riski jagada. Nitrofert soovib siduda elektrienergia hinna toodangu hinnaga. Kui näiteks langeks ammoniaagi hind maailma turul, väheneks ka summa, mis elektri eest tuleb tasuda, rääkis Kret. Kui aga toodangu hind tõuseks, suureneks ka Eesti Energiale makstav summa. «Seni ei ole Eesti Energia meie ettepanekute peale midagi vastanud,» teatas ta. Kreti sõnul maksavad nad elektrienergia eest kuus umbes 10 miljonit krooni.

Eesti Energia finantsdirektor Sandor Liive märkis, et Nitrofert on Eesti Energia suurim klient ja elektrienergia hindade üle käib praegu tõsine arutelu. «Me just tegime neile omapoolsed ettepanekud järgmise aasta hindade kohta,» sõnas Liive.

Samas ta märkis, et Eesti Energia ei saa kliendile peale maksta. «Mõnes küsimuses võime vastu tulla, aga me ei saa kindlasti tekitada olukorda, kus ettevõte ütleb, et tal on 600 inimest ja vältimaks pankrotti peab Eesti Energia andma ilma rahata elektrit,» rääkis Liive. Tema sõnul oleks suurte hinnaalanduste tegemine võimalik juhul, kui näiteks riik selle kinni maksaks.

Kret hoiatas, et kui Eesti Energiaga soodsamate tingimuste üle kokkuleppele ei jõuta, tuleb Nitrofert sulgeda. «Detsembris töötame me veel inertsist, aga jaanuaris on kõik,» lausus Kret. Nitrofertis on praegu 600 töötajat. Lisaks on 500 inimest seotud ettevõttega lepinguliste tööde kaudu.

Nitrofert on juba ligi aasta lükanud edasi metanooli-

tehase rajamise alustamist.

Kret märkis, et tehase rajamiseks on investoritele vaja näidata eelkõige kahte garantiid, pikaajalisi gaasitarne ja elektrienergia tarne lepinguid, kus on märgitud, milliseks kujuneb tootmiskomponendi hind.

Autor: Raul Ranne

Hetkel kuum