Sulev Oll • 7. detsember 1998 kell 22:00

Kartmatu lööb vastu hambaid

«Vastu hambaid löön,» sõnas politseinik, kui küsisin, kuidas ta ennast Lasnamäel pättide vastu kaitseb. Veel ütles ta, et ei mäletagi, millal viimati püstoli kurjategija vastu tõstis, rusikast jätkuvat täiesti.

Võib-olla pole näkkulöömine parim abinõu kuritegevuse tõkestamiseks, aga see mees vähemalt tegutseb. Enamik ei tegutse, tunnistab Lasnamäed ja Piritat hõlmava Ida politseiosakonna ülemkomissar Üllar Maasikas.

Need, kes niisama istudes palka ootavad, kavatseb ülemkomissar Maasikas lahti lasta. Lahtilaskmine jätkub niikaua, kuni ainult ustavad ja teotahtelised mehed palgal. Paraku on niisuguseid politseinikke praegu Ida politseiosakonnas töötavast 190st Üllar Maasika hinnangul vaid mõnikümmend.

Siit edasi on kaks võimalust: panna politseiosakond hoopis kinni või leida 150 uut ja sobivat meest. Kust neid leida, jääb esialgu lahtiseks. Eestis niisugust hulka heade kutseoskustega, riigikeelt oskavaid ja Eesti Vabariigile lojaalseid mehi pole.

Lahtiseks jääb samuti, mis vallandamiste järel Lasnamäe turvalisusest edasi saab ja kelle ridu hakkavad täiendama ekspolitseinikud. Ilmselt tööpakkujate ringi nende ümber ei kogune ja tööd pakuvad vanad tuttavad, kes politseimajas aukülalised polnud. Mis suunas kuritegevuse kõver siis käänab, võib juba ette arvata, aga kehvi politseinikke seepärast vallandamata jätta oleks jällegi mõttetu.

Hetkel kuum