Sten Tamkivi • 5. jaanuar 1999 kell 22:00

Alusta infoserveri platvormist

Sõltumata sellest, kas ettevõte plaanib loodavat Interneti infoserverit käigus hoida oma majas või üürib serveripinda mõnelt teenusepakkujalt, tuleb juba projekti esimeses etapis langetada otsus tehnilise platvormi osas.

Jättes välja võimaluse, et kasutate olemas-

olevasse intraneti- (n Lotus Notes, Domino) või andmebaasisüsteemi (n Oracle) juba integreeritud, kuid tihtipeale piiratud võimalustega serveritarkvara, on «puhta lehena» alustajal valida kahe peamise -- Apache'i või Microsofti Internet Information Serveri (IIS) vahel.

Tavaliselt on kombeks valikute tegemisel vaadata, kuidas on talitanud teised sarnase probleemi ees seisnud inimesed. Serveritarkvara puhul on pilt selge: Netcrafti uuringute põhjal on Apache'i turuosa kogu maailmas 52% ja IISil 22% loendatud serveritest. Eesti samalaadsed näitajad on veelgi drastilisemad: Apache'i 80% osakaalu vastu kasutatakse meie veebiruumis Microsofti lahendust vaid 12% juhtudest.

Apache'i domineerimise oluliseks põhjusteks on selle kasutatavus erinevate operatsioonisüsteemidega mistahes UNIXi süsteemi liikmest (Linux, Sun Solaris, Silicon Graphics IRIX, Hewlett-Packard HPUX jne) pea tavalise kontoriarvuti Windowsini. IISi ilmselt suurimaks plussiks ja ka miinuseks on tema sügav seotus ainult MS Windows NT Serveriga, mis tagab küll mugava haldamise harjumuspärases Windows-keskkonnas ja hea läbisaamise mistahes muu Microsofti tootega, kuid kipub hätta jätma serveri ühildamisel Internetis jätkuvalt juhtiva UNIXi süsteemi maailmaga.

Apache'i vabalt levitatav lähtekood, modulaarne ülesehitus ning sajad vabatahtlikult vigu kõrvaldavad ja toodet arendavad programmeerijad üle kogu maailma aitavad Apache'il ajaga sammu pidada -- toetust uutele standarditele ja veaparandusi avastatud turvaaukudele lisatakse tarkvarale kiiresti.

IISi levitatakse tasuta lisana koos müügil oleva Windows NT Serveri operatsioonisüsteemiga, kuid Apache'i infoserveri koostamisel võib eelarvereale «tarkvara» kirjutada julgelt 0.- krooni ning kokku hoida võimaldavad ka suhteliselt madalad nõudmised riistvara võimsusele.

Hetkel kuum