5. jaanuar 1999 kell 22:00

Telekomi töötajatele garanteeritakse aktsiaid

Eesti Telekomi juhtaja Toomas Sõmera kinnitas, et temal on tingimata plaanis Telekomi aktsiaid osta. «Lõplikke otsuseid pole veel tehtud, kuid kavas on, et kõigile Eesti Telekomi ning selle tütarettevõtete töötajatele garanteeritakse 20 000 krooni ulatuses aktsiaid täpselt sama hinnaga mis teistele, mingeid soodustusi ei luba Eesti seadused teha,» sõnas Sõmera. Ta lisas, et kui keegi soovib rohkem kui 20 000 krooni väärtuses aktsiaid omandada, saab ta seda teha, kuid samade proportsioonidega nagu iga teine tavaline finantsinvestor.

Teede- ja sideministeeriumi avalike suhete nõunik Tommy Biene ütles eile, et praeguseks ei ole paika pandud, kui palju ja millistel tingimustel Telekomi juhid võivad aktsiaid omandada. «Otsused selle kohta tehakse ilmselt sel hetkel, kui Telekomi road-show peale hakkab,» sõnas ta.

Eesti Telekomi erastamisnõustaja, Eesti Ühispanga ettevõtete panganduse juht Margus Kangro ütles, et kõigile asjaosalistele on selgitatud õigusakte, mis puudutavad aktsiate müüki ja nende ostmist. «Takistada ei saa kedagi, see on ikka iga kodaniku südame-

tunnistuse asi,» ütles ta. Kangro sõnul on Telekomi juhtidel Telekomi aktsiate ostu võimalused nii seaduslikud kui ebaseaduslikud. «Neid reguleerivad väärtpaberituruseadus, äriseadustik ja valitsuse määrus aktsiate avaliku müügi kohta,» tõdes Kangro.

Nii Toomas Sõmera kui ka Tommy Biene kinnitasid, et Telekomi aktsiate müügi puhul ei saa korduda Soome telekommunikatsioonikontserni Sonera aktsiate müügiga seoses tekkinud skandaal. Sonera juht Pekka Vennamo märkis Sonera avalikust enampakkumisest soodustingimustel endale aktsiaid, samuti märkisid aktsiad tema pere liikmed ning tema investeerimisfirma Sijoitus OY. Tehingute tõttu vabastas Sonera nõukogu Vennamo ametist, samuti astus tagasi Soome sideminister.

Biene sõnul on Eesti Telekomi müügiprotsess erinev Sonera omast. «Meie protsess on avalik, sellist asja nagu Soomes ei saa meil juhtuda,» kinnitas ta.

Sonera on Eesti Telefoni ja Eesti Mobiiltelefoni 24,5% omanik. Toomas Sõmera ei soovinud Sonera juhi käitumist kommenteerida.

Autor: Sten A. Hankewitz

Hetkel kuum