5. jaanuar 1999 kell 22:00

Uue standardiga

kiiremini võrku

Mobiilses internetisides on Eestis kättesaadavad kaks varianti, nimetame neid tinglikult vanaks ja uueks. IBM 380 sülearvutiga Win95 kasutamisel on ühenduse loomise aeg olnud numbri valimisega uutmoodi 14 s (kohati ka 7 s), analoogkujul aga ca 34 s.

Kui leping mõne internetiteenuse pakkujaga on olemas, siis üldiselt on GSM alati toimiv vahend traatidega sideliini puudumisel, vaja on vaid GSM-operaatori kaudu avatavat DATA-teenust. Kõige kallima variandina on võimalik alati helistada otse oma internetiteenuse pakkujaks valitud sissehelistamiskeskuse tavatelefoni-

võrgu numbrile. Et kasutada ära GSM-võrgu sees kehtivat soodushinda, on paljud internetiteenuse pakkujad avanud oma lühinumbri (näiteks Uninet) mõne GSM-operaatori juures, et niimoodi odavamalt Internetti pääseks või lihtsalt ühe GSM-numbri oma sisse-

helistamiskeskusele edasi suunanud, et niimoodi oma klientidele võrgusisese kõne soodustust saada (näiteks EUnet Eesti Mobiiltelefoni (EMT) võrgus). Suunatud kõne ei hoia GSM-numbrit kinni ja nii võib üheaegselt mitmeid kõnesid suunatud olla, andes iga seansi iga minuti jaoks ca 1 kr kokkuhoidu (lähtudes EMT ja Eesti Telefoni hindadest).

GSM-adapter arvuti ja telefoni vahel või ka telefon ise infrapunasidestuses jäljendab seejuures tavalist analoogmodemit, mille puhul «sissevilistamine» sideseansi loomiseks võtab aega ligi 20 s.

EUnet ja Eesti Mobiiltelefon pakuvad ka GSM-ISDN ehk V.110 teenust.

Sidekanal luuakse täisdigitaalsena mõne sekundi jooksul ja seetõttu on ta samale nimikiirusele (9600 b/s) vaatamata stabiilsem ja mugavam. Minu kogemuse põhjal ei katke side isegi liikuvas autos ja ühe tugijaama piirkonnast teise sõites.

Mobiilinterneti kasutamiseks pole vaja lisalepingut internetiteenuse pakkujaga, piisab helistamisest lühinumbrile 1444. Kõrge hinna tõttu on GSM abiks ikkagi vaid siis, kui muid variante pole.

Autor: Neeme Takis

Hetkel kuum