13. jaanuar 1999 kell 22:00

Opositsioon ei toeta vabatsoone

«Kui asi piirdub vaid ühe ettevõttega, mis kasutab tooraineks importi ja ekspordib toodangu, on nende käibevahendite maksuvabastus teretulnud,» ütles Reformierakonna liige Jürgen Ligi.

Ka Isamaaliidu fraktsiooni esimees Toivo Jürgenson leidis, et kui valitsuse otsus tähendab tollilao sarnast soodustamist, on tsoonil mõtet.

Jürgensongi ütles, et ekspordiks tootva importtooret kasutava ettevõtte jaoks on vabatsooni loomine ideena hea. «Kuid Mani saare tüüpi vabamajandustsoonide loomine Eestis pole otstarbekas,» tähendas ta.

Nii Jürgenson kui Ligi tunnistasid, et esialgu pole teada, mis sorti vabamajanduspiirkonnaga on Sillamäel tegu. «Seni teab asja sisu ju vaid valitsus,» märkis Ligi.

Ligi hinnangul ei ole Eesti piires tõeliste vabamajandustsoonide loomine õige. See olekas tema sõnul praeguse majanduskeskkonna moonutamine.

Kui aga tegu on piiratud soodustustega, mis puudutab vaid üht ettevõtet, on idee Ligi sõnul hea.

Jürgenson leidis, et Silmeti territooriumile tollivaba tsooni loomine on huvitav pretsedent, sest erinevalt tollilaost toimub seal ka tootmine.

«Kui see baseerub kehtivatel seadustel ja Silmeti äriplaan välja kannatab, ei saa sisuliselt midagi selle vastu olla,» rääkis Jürgenson.

Teoreetiliselt on nii Jürgensoni kui Ligi sõnul võimalik ka mujal Eestis tollivabu tsoone luua, iseasi, kuidas see praktikas välja näeb.

«See on kahe otsaga asi,» leidis Ligi. «Poliitiliselt on asjal kindlasti halb maik juures,» tõdes ta, viidates Silmet Grupi seotusele Koonderakonnaga.

Peaminister Mart Siimanni kinnitusel ei ole Sillamäele Silmeti territooriumile tollivaba tsooni rajamine Koonderakonna lobitöö tulemus, vaid tulenes valitsuse soovist kiirendada probleemse piirkonna arengut.

Ka kinnitas Siimann ajakirjanikele, et mitmesaja miljoni kroonise aastakäibega Silmet ei rahasta Koonderakonna valimisi tänavu märtsis.

Valitsus andis teisipäeval loa vabatsooni loomiseks Sillamäele, mis soodustab välisinvestorite kaasamist ja mille tulemusel leeveneb Silmet Grupi käibemaksukoormus.

Silmet Grupi juhatuse esimees on endine Koonderakonna peasekretär Neeme Jõgi, nõukogu esimees ja üks omanikke ekspeaminister Tiit Vähi.

Autor: BNS

Hetkel kuum