Reuters/Scanpix • 17. jaanuar 1999 kell 22:00

Jeltsin haigevoodis

Kremli teateil diagnoositi Jeltsinil maohaavandtõve ägenemine.

Avalikkus nägi 67aastast riigipead viimati laupäeval 20sekundilises tekstita telelõigus, kus president kuulas oma siseministri seisukohti.

Tervisehädad on 1996. aastal raske südameoperatsiooni läbi teinud presidendi viimasel kolmel kuul poliitilisest elust kõrvale jätnud. Viimane Boriss Jeltsini riigivisiit toimus Kesk-Aasiasse, kus president peaaegu kokku kukkus.

Pärast seda on Jeltsinit üksteise järel tabanud rida haigusi, mida Kreml on kord nimetanud bronhiidiks, kord üleväsimuseks, kord kopsupõletikuks.

Alanud aastal pidi presidendi esimene tööpäev olema läinud nädala neljapäev, kuid Boriss Jeltsin ei lahkunud oma Moskva lähistel asuvast residentsist ja kavandatud kohtumised tühistati.

Kuu lõpus pidi Boriss Jeltsin sõitma Prantsusmaale.

Viimastel kuudel on riigi juhtimine järjest enam nihkunud peaminister Jevgeni Primakovi kätte. Kui president peaks töövõime kaotama, tuleb peaministril konstitutsiooni järgi kolmeks kuuks riigi etteotsa asuda kuni uute presidendivalimisteni.

Venemaa valitsus on korduvalt tõestanud, et suudab pikki perioode riiki juhtida ilma presidendi otsese sekkumiseta, olgugi et konstitutsiooni järgi on presidendi kätte koondunud tohutu võimutäius.

Ametlikult peaks Jeltsini teine ametiaeg lõppema tuleva aasta keskel, kuid poliitikud on ärgitanud teda tervislikel kaalutlustel ise tagasi astuma. Riigiduumas on aga alustatud presidendi tagandamise protsessi. Terviseprobleemide ägenemine suurendab survet tagasiastumiseks tõenäoliselt veelgi.

Autor: REUTERS

Hetkel kuum