Sirje Niitra • 25. jaanuar 1999 kell 22:00

Kanep otsib põldu

Marihuaana, ha?i?, hemp -- need on sõnad, mis enamikule meenuvad, kui kanepit nimetada. Ometi mäletavad vanemad inimesed, et kanepist saab ka head kiudu ja kunagi kasvatati seda Eestis mitmel pool.

«Olles tükk aega lilli kasvatanud, tekkis mul huvi, miks üks taim represseeritud on,» põhjendab tööstusliku kanepi propageerimiseks OÜ Eesti Kanep moodustanud puu- ja köögivilja hulgiliidu tegevdirektor Raoul Luigend (37).

Hollandis on 25 aastat lubatud piiratud legaalne kanepi tarbimine ja Amsterdami kohvikutest saab osta marihuaanasigarette. Nii kasvatamiseks kui müügiks peab olema litsents. Korraga võib inimesel olla viis grammi kanepit.

Luigendi ja tema mõttekaaslaste hinnangul võiks Eesti valida just Hollandi ja mitte Ameerika tee, kus kanep konkurentsi kartvate tubaka- ning naftafirmade eestvõttel keelustati.

Kanep ei tekita sõltuvust, raiub Luigend, tuues oma väite tõenduseks Amsterdami ülikooli uurimuse. «Sama hästi võiksime homsest näiteks kummeli narkootikumiks kuulutada, sest sedagi on paljud proovinud,» ironiseerib ta. Pealegi on biomassiks kasvatatav kanep narkootilise toorainena väärtusetu.

Kanepil on palju kasutusalasid, suitsetamine enesetunde parandamiseks vaid üks neist.

Näiteks võiks säästa metsa, kasutades kanepit paberi ja tselluloosi tootmiseks. Kuni kuue meetri pikkuseks kasvava kiudtaime õied sisaldavad palju õli ja on hea tooraine ravimitööstusele. Kanep aitab krampide ja iivelduse puhul, samuti valu vaigistamiseks.

«Kui kanepikasvatus oleks lubatud, prooviks kindlasti ja usun, et saaksin hakkama,» arvab Raplamaa talunik Mati (34). Tallinnast hiljuti maale läinud mees kasvatab sajal hektaril tera- ja kaunvilju ning leiaks lapikese ka kanepile. Ta usub, et see tooks teraviljadest enam sisse.

Luigend on kanepit kasvatanud. Seemned sai papagoitoidust ja taimed kasvasid vägevad. Praegu ta sellega ei tegelevat. «Ma tahan asja legaalselt ajada ja siis ei tohi seadust rikkuda,» põhjendab ta.

Luigend on rääkinud tööstusjuhtide ja narkoloogidega ning leidnud ideele taastada Eestis kanepikasvatus hulga toetajaid. Hiljuti pakkus üks Tallinna kesklinnas poodi avav ettevõtja võimalust paigutada sinna ka kanepitooteid tutvustav lett.

Ehk peitub kanepis Eesti põllumajanduse ja turisminduse tulevik? Hollandi kanepikasvatajad deklareerivad aastas 75 mld krooni eest tulu.

Hetkel kuum