Sirje Niitra • 10. veebruar 1999 kell 22:00

Viinatootmine on vähenenud

Tootjad põhjendavad alkoholimüügi langust detsembrist kehtima hakanud senisest 26 protsendi võrra kõrgema aktsiisimääraga.

Majandusministeeriumi litsentsitalituse juhataja Aleksander Skoblov tunnistas, et eelmise aasta neljandas kvartalis oli salaviina osa 35 protsendi ringis ja selle aasta esimeses kvartalis võib see ulatuda valge viina osas koguni pooleni Eesti turu mahust. «Kui ikka hinnavahe on kuni kolm korda, ei tasu loota, et inimesed poeviina eelistavad,» märkis ametnik.

Alkoholitootjad on Skoblovi sõnul prognoosinud oma viinatoodangu vähenemist kvartali lõpuks eelmise aastaga võrreldes veel 30 protsenti.

Liviko tagasiminekut põhjendas Skoblov oma müügivõrgu puudumise ja eelseisva erastamise mõjudega. Liviko koondas aasta algul 30 inimest ja jättis ülejäänud tööle poole tööpäevaga.

Liviko toomisdirektor Peeter Pallo on aastalõpu müüginäitajate järsku halvenemist põhjendanud detsembrikuise aktsiisitõusuga.

Ofelia halvad müüginäitajad võivad Skoblovi sõnul olla tingitud muudatustest, mis toimusid pärast litsentsi tagasisaamist 1997. a ja millega firma tõi turule uued odavad viinamargid Viin nr 22 ja rahva seas kitseviinaks kutsutud Saaremaa viina. Sama kehtib ka Winum-E kohta, kes tuli välja samasse hinnaklassi kuuluva Vodka Veraga. Nüüd on eri tootjate valge viina hind stabiliseerunud.

Alkoholitootjate hulgas on Skoblovi hinnangul teistest eristunud neli tugevamat: Liviko kõige ees, siis Ofelia, Remedia ja Onistar.

Hetkel kuum