Infotehnoloogia vedas alt

Valimiskomisjoni sekretariaadi juhataja Alo Heinsalu nimetas IC Süsteemide poolt pakutud infosüsteemi lahendust ebaõnnestunuks, sest üleeile hilisõhtul ei suutnud Microlinki poolt valimiskomisjonile tasuta kasutada antud server valimistulemusi õigeaegselt töödelda. Erakondade valimistulemuste avalikustamiseks kulus valimiskomisjonil rohkem aega, kui tööd oleks tehtud käsitsi. Ligi 40 protsendist valimisjaoskondadest, mis olid ühendatud infosüsteemi, laekuv info käis masinale üle jõu.

«Süsteem valmis pikaajalise eeltöö tulemusena, kuid vedas sellegipoolest alt,» tõdes Heinsalu. Ta ei osanud eile nimetada täpset viga ja süüdlast, sest tema sõnul on valimiskomisjoni kogu tähelepanu praegu keskendunud lõplike valimistulemuste väljaselgitamisele ja infotehnoloogia viga pole seni suudetud analüüsida.

Valimistel kasutatud infosüsteem ei tule tööga toime programmis leiduva olemusliku vea ja projekti juhtimise vea tõttu, ütles Reaal Süsteemide ASi juht Tiit Vapper. Laiatarbe Interneti kasutamine valimiste infotöötlemise süsteemi ühe osana oli Vapperi sõnul vale otsus. Valimiskomisjon oleks pidanud kasutama Interneti asemel töökindlamat sidekanalit ja kahte sõltumatut serverit. «Tehti lihtne ja odav lahendus, millega hoiti kokku raha,» ütles Vapper. «See ei saanudki korralikult tööle hakata.»

Alo Heinsalu tunnistas, et riigihankekonkursil eelistati ligi 330 000 krooni maksnud IC Süsteemide lahendust odavuse pärast. Riigihankekomisjon ütles ära ka Soome infotehnoloogia ettevõtte kallimast pakkumusest, mille alusel on Soomes valimiste infot töödeldud juba kümme aastat. «Tahtsime eelistada Eesti ettevõtet,» ütles Heinsalu.

IC Süsteemide ASi juhile Ülo Puskarile polnud eile võimalik ebaõnnestunud infosüsteemi kohta küsimusi esitada, sest ta kohtus terve päeva jooksul ühega oma klientidest ega leidnud kommentaarideks aega. IC Süsteemide AS teatas enne valimisi, et ta pööras valimiste infosüsteemi luues erilist tähelepanu tõrkekindluse ja töökiiruse saavutamisele.

IC Süsteemid ja Microlink moodustasid eile töögrupi, et uurida arvutisüsteemi viivituse põhjusi.

Hetkel kuum