18 märts 1999

Renault ostab Nissanit

See koostöösoov tuli turgudele üllatuseks, sest alles eelmisel nädalal olid Nissani samateemalised läbirääkimised DaimlerChrysleriga ummikusse jooksnud.

Nissan avaldas lootust, et leping sõlmitakse juba enne märtsi lõppu, mil lõpeb Jaapani eelarveaasta. Nissani president ja peadirektor Yoshikazu Hanawa ütles, et firmad täiendavad teineteist ning et liit loob olulise sünergia. Ühinemine tooks mõlemale kaasa märgatava kokkuhoiu, sest nad saavad ära kasutada teineteise tootmisstruktuure välisriikides.

Strateegilise liidu peamine tingimus on, et Renault saab oma kontrolli alla umbes 35% Nissanist. Üle 33,4protsendilise osalusega kaasneb ühtlasi vetoõigus juhatuse otsustele, samas ei anna see piisavat õigust igapäevase tegevuse juhtimiseks. Turuanalüütikute hinnangul läheb see Renault'le maksma kuni 76,6 miljardit krooni.

Nissani juhatus arutab ettepanekut täna. Renault' plaani peab heaks kiitma ettevõtte töötajate nõukogu. Kokkuleppe tingimusi ei ole avaldatud. Nissani allikate teatel ootab Jaapani autotootja Prantsuse firmalt vähemalt 57 miljardi krooni suurust investeeringut. Esialgu ei ole selge, kui suure osa Nissani võlast on Renault valmis enesele võtma. Analüütikute hinnangul peaks Renault konsolideerima vähemalt veerandi Nissani 298,9 miljardi krooni suurusest võlakoormast.

Teine probleem peale võla on kultuurierinevused. Kas Renault saab pärast ühinemist vabad käed Nissani korrastamiseks ja kas Renault' juhid on üldse selleks suutelised, küsivad analüütikud.

Nissan on maailma autotootjate seas 7. ja Renault 11. kohal. Koos tõuseksid firmad tootmismahult (4,8 miljonit autot aastas) neljandaks ja müügilt viiendaks autofirmaks.

Autor: AP

Hetkel kuum