Tanel Raig • 22 märts 1999

Janoi peab võlgu loomulikuks

Eelmise nädala transpordirubriigis ilmunud artiklile ekspedeerimisfirma Janoi omaniku Norbert Johannseni Eestis võidetud suursuli kuulsusest reageeris Janoi õigustusega, et Eestis on kõik transpordifirmad võlgu, ja lubadusega kaaluda artikliga tekitatud kahju tõttu pöördumist advokaadi poole.

Janoi juhid ei taha endiselt mõista, et võlg on võõra oma.

Loosung, et transpordis on kõik kõigile võlgu, ei ole õigustus veoraha mittemaksmisele. See on sama absurdne, kui õigustada kohtus oma vargust sellega, et ka teised varastavad. Eesti transpordis on levinud tõepoolest maksetähtajad 30--60 päeva, kuid kindlasti ei kehti arusaam, et veoturu madalseisus töötataksegi ilma tasu maksmata või saamata.

Janoi ei usu, et artikli allikateks olnud firmade põhjal saab väita tema üle-eestilist halba kuulsust. Artikli allikateks olid Pärnu firma Jupiter Plus, Rapla firma RA-SAT, Tartu firma Lakuun, Viljandi firma Baltazar Transport, lisaks kinnitati ERAAst, et nendeni on jõudnud info Janoi võlgadest rohkem kui ühelt-kahelt firmalt. See on geograafiliselt piisavalt lai valik, et väita Janoi üle-eestilist võlgnikukuulsust.

Janoi jätkab süüdimatult tühjade lubaduste andmist. Üle-eelmise nädala reedel lubati maksta Jupiter Plusile 200 000 krooni. Esimestel päevadel otsiti vabandusi, miks raha pole veel laekunud Jupiteri pangakontole. Eelmiseks reedeks oli selge, et võlg jääb järjekordselt tasumata. Jupiter Plusi juhatuse esimees Jevgeni Sidorov valmistub sõitma Rootsi, et küsida Janoi partneritelt, kui palju nad on maksnud Janoile veoteenuse vahendamise eest. Ehk toob see selgust Janoi väitesse, et ta ei saa oma partneritelt raha kätte.

Soovitan vedajatel ja kauba pakkujatel Janoist hoiduda. Pole selge, kuhu see firma paneb talle makstud raha, et ei suuda jätkuvalt oma võlgu tasuda. Samas on Janoil piisavalt raha, et kaaluda advokaadi palkamist, kes aitaks rikutud mainet endiselt puhtana näidata.

Hetkel kuum