14. aprill 1999 kell 22:00

Kaubamärgi vaevaline tee registrisse

See, et taotluse läbivaatamiseks kulub aasta, on täiesti normaalne. See on ka teistes riikides nii, räägib patendiameti kaubamärgiosakonna juhataja Reet Aas. Sama kinnitavad ameti peadirektor Matti Päts ja Oleg Hepner majandusministeeriumi tööstusosakonnast.

Kahesajal hektaril köögivilja ja kartulit kasvatav Valk leiab, et äärmisel juhul võib ekspertiisi teostamiseks kuluda aasta. See, et taotlusega aasta jooksul üldse midagi peale ei hakata, pole taluniku arvates küll normaalne.

Valk esitas taotluse oma talu kaubamärgi registreerimiseks eelmise aasta 6. aprillil. Ta viis patendiametisse avalduse koos kaubamärgi logoga, maksis ära 2800 krooni taotlus- ja 1000 krooni klassilõivu ning jäi lahendit ootama. Kui taluperemees nüüd, aasta hiljem, menetluse käiku uurima läks, selgus, et kaubamärk pole isegi veel ekspertiisi jõudnud. 10miljonilise käibega Laheotsa talu logo on aasta otsa patendiameti riiulitel tolmu kogunud.

Patendiameti töötaja Reet Aasa sõnul hakkavad aasta tagasi sisse antud taotlused praegu ekspertide lauale jõudma. Kui kaubamärk ekspertiisi edukalt läbib, tuleb veel kaks kuud oodata, ega keegi registreerimisotsust vaidlustada ei soovi. Riiklikku kauba- ja teenindusmärkide registrisse jõuab kaubamärk alles siis, kui vaidlustamiseks ette nähtud aeg on möödas ja taotleja riigilõivu tasunud.

Juhul kui Valgu taotlus tõesti lähiajal läbivaatamisele tuleb ning talu nimi ja logo graafiline kujutis vastavad registreerimiseks vajalikele nõuetele, siis võib Laheotsa peremees endale õnne soovida.

Praegu ei kulu taotlusel ekspertiisi jõudmiseks aasta, vaid juba umbes poolteist. Aasa sõnul on karta, et tänavu suureneb taotluste arv möödunud aastaga võrreldes vähemalt viiesaja võrra ja seetõttu võib tähtaeg venida kahe aastani või üle selle.

Tähtaegade pikenemist põhjendab patendiamet tööjõu nappusega. Kaubamärgiosakonnale on ette nähtud kaheksa eksperdikohta, aga praegu on ametis neli inimest: kaks eksperti siirdus lapsepuhkusele, kaks kohta on täitmata eelmise aasta lõpust saadik. 4000kroonise palgaga juriidilistes küsimustes orienteeruvat, arvutit tundvat ja kõrgharidusega inimest tööle meelitada on raske. Ka ei saa lapsehoolduspuhkusel viibijaile asendajaid leida, sest eksperditöö on liiga keerukas.

Reet Aas selgitab, et poole aasta jooksul ei saa taotlusega üldse midagi ette võtta, sest tuleb oodata, ega välismaalt ei laeku varasemat prioriteedikuupäeva kandvat taotlust. Samas ei keela ükski rahvusvaheline kokkulepe taotluse kohest menetlemist.

Aasa sõnul teeb üks ekspert aasta jooksul otsuse 450 taotluse kohta. «Päevas vaatab üks inimene läbi 2-3 taotlust, mis pole halvem kui teiste riikide näitaja,» ütleb Aas.

Seega võtaks näiteks Laheotsa talu kaubamärgi ekspertiis hea tahtmise juures aega umbes pool päeva.

Autor: Henrik Ilves

Hetkel kuum