Viktoria Korpan • 19. aprill 1999 kell 22:00

Politsei piirab digitaalsete videoplaatide müüki

Müügi keeld on Eestis esimene kauplusele kehtestatud digitaalsete videoketaste loata müügiga seotud piirang.

DVD-plaat on uus andmekandja, mida kasutatakse digitaalsetes videomängijates. Politsei konfiskeeris 4. aprillil kõik Stimonti kaupluses müüdavad DVD-plaadid. Tallinna politseiprefektuuri majanduskuritegude talituse juhtivinspektor Tarmo Kuusepalu põhjendas konfiskeerimist sellega, et Stimont ei suutnud kontrollimise hetkel esitada lepingut, mille alusel on toote autor andnud kauplusele edasimüügiõiguse.

«Tähtis on see, et autor oleks edasimüügist teadlik ja oma tasu kätte saanud,» lausus Kuusepalu.

Reedel sai poe omanik plaadid tagasi, kuid politsei keelas kauplusel DVD-plaatide müüki jätkata.

Stimont müüb DVD-mängijaid ja -plaate, kõlareid ja võimendeid, millest võib kokku sobitada kuni 50 000 krooni maksva kodukino. ASi Stimont tegevdirektori Voldemar Baumani sõnul müüs Stimont nädalas üks-kaks DVD-mängijat, mille ostja sai kingituseks viis DVD-plaati.

Viimase kahe nädalaga, mil DVD-plaadid olid konfiskeeritud, ei õnnestunud Stimontil ühtegi DVD-mängijat müüa. «Kui ei ole plaate, mida mängida, pole mõtet DVD-mängijat osta,» tõdes Bauman.

Baumani hinnangul ei ole õige, et pood peab importija asemel hankima toote autorilt edasimüügiõiguse. «Tahaks müüa normaalseid asju, mis on maailmas populaarsed, aga ei ole seadust, kuidas neid müüa,» lisas Bauman.

Kuusepalu ei osanud eile öelda, kas Stimont peab maksma trahvi.

Üks DVD-plaatide müüjaid Antares Video OÜ müüb ainult endise NSV Liidu territooriumil levitamiseks mõeldud plaate. Firma pakub venekeelseid filme hinnaga 350--500 krooni, kuid pole seni ühtegi plaati müünud. «Inimesed pole selleks veel valmis ja DVD-tehnika on kallis,» sõnas firma anonüümseks jääda soovinud juhataja.

Hetkel kuum