Tiit Elner • 25. aprill 1999 kell 22:00

Ravikindlustus Leksilt

«Teeme eeltööd tervisekindlustuse litsentsi taotlemiseks,» ütles Leks Kindlustuse ASi kindlustusdirektor Arvi Luhakooder, «kuid ei kavatse siiski sellega kõige lähemal ajal jõuliselt turule tulla.» Aasta jooksul on kõigepealt plaan saada litsents, lisas ta.

Luhakooderi sõnul ei ole Eestis, hambaravi välja arvates, veel välja kujunenud nii tugevat erameditsiini ning maksujõulist klientuuri, mis võimaldaks kindlustusliigil otsekohe edukalt toimida.

Ta pidas tervisekindlustuse sihtgrupiks eelkõige inimesi, kes soovivad oma raha eest paremat teenust, kui praegune riigimeditsiin võimaldab, mitte neid, kes sooviksid riikliku ravikindlustusmaksu arvel kokku hoida. «Ei peaks vajalikku plaanilist operatsiooni pikalt ootama,» tõi ta näite vabatahtliku kindlustuse võimalikest eelistest.

Kindlustusinspektsiooni direktori asetäitja Kaido Tropi kinnitusel on ravikindlustuse litsents olemas ASA Kindlustusel, kuid tegevust selles vallas ei toimu.

Esimese Tervisekindlustuse ASi nime all 1995. a turule tulnud Ühiskindlustus asutati alternatiivse ravikindlustuse pakkumiseks, kuid tervisekindlustuse poliiside vähese müügiedu tõttu muutis selts strateegiat. Ainsana Eestis vabatahtlikku ravikindlustust pakkunud Ühiskindlustuse litsentsikaotusega kadus teenus Eesti turult.

Keskhaigekassa juristi Endla Tempeli sõnul on riikliku ravikindlustusega hõlmamata inimesed ka haigekassades tundnud huvi ravikindlustuse ostmise vastu, kuid praegu ei ole see Eestis võimalik. «Arvan siiski, et kuna haigekassa katab Eestit selles osas piisavalt hästi, oleks sel teenusel väike turg,» lausus Tempel.

Anonüümseks jääda soovinud kahekümnendates eluaastates väikeettevõtja ütles, et tema oli tarbijana Ühiskindlustuse pakutuga rahul. «Teenin raha omanikutuluna ja muul viisil, kus ravikindlustusmaksu ei pea tasuma. Mina kui noor ja terve inimene, kelle põhiline risk on autoõnnetusse sattumine, sain ravikindlustuse kahe tuhande krooni eest aastas,» rääkis mees.

Minimaalne sotsiaalmaksu summa, mis garanteerib haigekassakaardi, on üle 400 krooni kuus ehk ligi 5000 krooni aastas.

Hetkel kuum