26. mai 1999 kell 22:00

Riigikogu kinnitas maanteelaenu võtmise

Eile kinnitatud eelnõu kohaselt võtab riik Tallinna--Ikla ja Tallinna--Narva maanteede remontimiseks Euroopa Investeerimispangalt (EIB) laenu 234 mln krooni tähtajaga 18 aastat. Valitsuse algatatud seaduseelnõu kinnitati 81 poolthäälega, vastu ei hääletanud keegi.

Eelnõu võttis riigikogu vastu tänu sellele, et teisipäevase päevakorra viienda punktina märgitud laen tõsteti esimeseks.

Reedel saabub Eestisse laenulepingu pidulikuks allakirjutamiseks EIB president sir Brian Unwin ja asepresident Wolfgang Roth.

Riigikogu majanduskomisjoni esimehe ja Reformierakonna liikme Andres Lipstoki sõnul ei ole EIB-lt laenu saamine enne suve veel siiski kindel, sest pärast laenulepingule allakirjutamist peab selle ratifitseerima riigikogu.

Opositsioon jätkas aga eile teist päeva riigikogu täiskogu töö blokeerimist.

Lipstok ütles, et viimase kahe päeva näol on tegemist selge opositsiooni venitustaktikaga, mis seisneb iga muudatusettepaneku järel kümneminutilise vaheaja tegemises. Selleks annab võimaluse riigikogu kodukorraseadus.

«Kui opositsioon sama stiili jätkab, siis istume me siin kella kümneni hommikul. Siis algab uus istung, mis kestab kuni kella üheni või äärmisel juhul kaheni, seejärel on istunginädal lõppenud,» selgitas Lipstok.

«Kui ollakse üksteise vastu vaid sellepärast, et eelnõu on teise fraktsiooni tehtud, siis ma nimetan seda haiglaseks,» ütles koalitsiooni esindaja Uno Mereste. «Sellisel kujul ei täida parlament oma ülesandeid.»

«Tüüpiline oli teisipäevane tööpäev, kus riigikogu sada üks liiget raiskasid aja praktiliselt mitte millegi peale,» rääkis Mereste.

Riigikogu lahkhelid opositsiooni ja koalitsiooni vahel võivad viia selleni, et enne riigikogu suvepuhkusele minekut jõuavad menetluses olevatest eelnõudest vastuvõtmiseni vaid üksikud.

«Eks see on iga inimese enda otsustada, kas need riigikogu liikmed, keda nad valisid, olid kõige õigemad,» ütles Lipstok.

Eile kell viis menetles riigikogu alles teist teisipäevase päevakorra punkti, milleks oli Eesti Keskkonnafondi seadusemuudatuse eelnõu. Säästueelarve arutamiseni jõuab riigikogu paremal juhul viimasel nädalal enne suvepuhkust, rääkis Lipstok.

Keskerakonna liige Olev Raju ei soovinud opositsiooni käitumist eile kommenteerida. Varem on ajakirjanduses ilmunud väide, et säästueelarvet opositsioon läbi ei lase.

Autor: Anu Jürisson

Hetkel kuum