Kaja Koovit • 27. mai 1999 kell 22:00

Shveitsi panga kliendiks vaevata

Internetis shveitsis asuvate pankade loetelust võib leida 412 panga nime ja koordinaadid. Pankade poolt kliendiks pürgijale esitatavad nõuded erinevad põhiliselt panga hallata antavate varade minimaalsumma osas. Üldiselt shveitsi pankades sularahakohvriga uksest sisse tulevat klienti jutule ei võeta. Ka Eestist tulijal peaks olema ette näidata siinse panga soovitus ja rahapesu vältimiseks tõendus raha päritolu kohta. Kuuldavasti on aga igal asjal erandeid ning ise kohale minnes võib ka ilma vaevanõudva ja tüütu paberimajanduseta turvalise panga kliendiks saada.

Endise Forekspanga tuumikomaniku shveitsi Ueberseebanki, nüüdse nimega AIG Private Banki kliendiks saamiseks peab panka paigutama vähemalt 20 000 shveitsi franki ehk ligi 200 000 Eesti krooni. Raha omanik saab oma raha paigutada panga üle 20 avatud tüüpi investeerimisfondi vahendusel. Personaalpanganduse kliendiks soovijal peab varandust olema mitu korda rohkem -- miljon shveitsi franki ehk ligi 10 miljonit Eesti krooni.

Ueberseebank vahetas eelmise aasta detsembris nime AIG Private Banki vastu, andmaks tunnistust seotusest Ameerika kindlustuskontserniga AIG.

Eelmisel sügisel vihjas Eesti Pank, et salapärastel Forekspanga omanikest Ueberseebanki klientidel on kahtlaselt Eesti nimed. AIG Private Banki personaalpankur Silcen Frangeddo kinnitab, et pank ei sea oma klientidele päritolumaa põhjal mingeid kitsendusi ja Eesti kodanike ees on samuti uksed lahti. Tõendatud peab olema raha päritolu ja kliendi isik. AIG Private Bankil on Frangeddo sõnul tihedad sidemed Optiva Pangaga, mistõttu potentsiaalsel kliendil võiks olla ka Optiva Panga soovitus.

Hansapanga personaalpanganduse osakonna juhataja Margus Zhuravljovi sõnul kasutavad ka Hansapanga personaalpanganduse osakonna kliendid aktiivselt shveitsi pankade teenuseid. AIG Private Banki kohta ei oma Zhuravljov infot, sest Hansapank teeb koostööd shveitsi suurima pangaga UBS (Union Bank of Switzerland). «Teatud summade juures tekib olukord, kus on mõttekas poliitilise riski hajutamiseks raha paigutada erinevate riikide pankadesse,» põhjendab Zhuravljov.

AIG Private Bank

Hetkel kuum