Peep Sooman • 9. juuni 1999 kell 22:00

Farma juht kirjutas lastele raamatu

Üks Arno Kaseniidu raamatu lugu räägib kolmest sõbrast -- ahvipärdikust, karumürakast ja pirtspapagoist, kes ühel päeval koos paljude teiste loomadega metsas valitseva kriisi tõttu vallandatakse. Loomad mõistavad, et ka raskel ajal on metsarahvale vaja leiba ja tsirkust. Nad asutavad tsirkuse.

Esimene tsirkuseetendus lõpeb puslemänguga, mille peaauhind on suur hulk raha. Üks väike poiss võidabki tsirkuse omanike suureks üllatuseks raha. «Liiga suur kaotus, algusekski liiga raske,» kirjutab Kaseniit.

Lugu lõpeb õnnelikult, sest poiss loobub auhinnast. Loomad saavad aga hea õppetunni raha peale mitte mängida.

«Raamatus ilmuvad lood on tegelikult minu kirjavahetus pojaga,» ütleb Kaseniit, kes on üks kahest vanglatrellide taha sattunud Otepää Ühispanga juhist. Vanglast vabanemise järel jõudis ta pärast otsinguid Tallinna farmaatsiatehase juhatuse esimehe toolile. Tänaseks on ka see koht temalt võetud.

«Teine äriteemaline lugu on päikesejänku ilusalongist,» räägib Kaseniit rõõmsalt oma viimasest projektist. Tema lastelugude mõte on näidata, mis on õige ja mis vale.

Need lood kompenseerivad paberile kirjutatud kujul seda, et ma ei saanud lugusid pojale ise rääkida, seletab Kaseniit. Autori poeg oli viieaastane, kui isa hakkas talle karistusasutusest lastelugusid saatma. Peagi saab poiss kaheksaseks ning Kaseniidu arvates sobib raamat talle siiamaani lugeda.

«Raamatuprojekti kasum on üks kroon,» naerab farmaatsiatehase teine mees. Tõsinedes ütleb ta, et väljaandmise kulud-tulud saab ta nulli, kuid kasumit raamatu müügist pole planeerinud.

Raamatupoes ligi 100 krooni maksva lasteraamatu tiraaþ on 1000 eksemplari. «Olen arvestanud, et kokku läheb raamatuprojekt maksma ligi 100 000 krooni,» tunnistab Kaseniit.

Raamatu autor honorari ei teeni. Lisaks projekti tarvis kokku hoitud rahale on Kaseniit pojale pühendatud raamatu avaldamiseks ka laenu võtnud. Sponsorabi ta ei kasutanud.

«1985. aastal vedasin sõbraga kasti konjaki peale kihla, et ma avaldan raamatu,» räägib Kaseniit. «Sõber on ka raamatu esitlusele kutsutud, eks näis, kas ta tänapäeva tingimustes toob selle kasti.»

Kirjastuse Valgus direktor Ants Sild ütleb, et tema teada pole ükski Eesti tippjuht varem ilukirjanduslikku teost kirjutanud.

Hetkel kuum