Tõnis Oja • 20. juuni 1999 kell 22:00

Euroopa keskpank toetas Jaapanit

Jaapani Pank sekkus reedel kolmandat korda viimase kahe nädala jooksul valuutaturgudele kaitsmaks jeeni liigse tugevnemise eest. Seekord kasutas saareriik rahvusliku valuuta nõrgendamiseks Euroopa keskpanka, kes müüs jeeni euro vastu. See oli Euroopa keskpanga veidi üle aastase ajaloo esimene interventsioon. Euroopa keskpank loodi senise Euroopa rahandusinstituudi järglasena möödunud aasta juuni algul. Euro kurss oli langenud jeeni vastu reede ennelõunal ühisraha lühikese ajaloo madalaimale tasemele. Kuigi saareriigi suurim kaubanduspartner on USA, pole Jaapan huvitatud oma valuuta liiga kõrgest kursist euro vastu.

Jeeni kurss nõrgenes interventsiooni tulemusena peaaegu kahe jeeni võrra 120,56 USD/JPYni. Tugevnes ka euro, mis vahetult enne keskpankade sekkumist oli langenud 1,0301 dollarini, see teeb USD kursiks 15,1894 krooni. Eesti Pank fikseeris reedel ametlikuks dollari kursiks 15,16515 krooni. Pärast interventsiooni nõrgenes dollar euro suhtes 15 Eesti sendi võrra ehk 1 protsendi.

Euro tugevnemine dollari suhtes oli tingitud arbitraazhist ning on tõenäoliselt lühiajalise efektiga. Pärast Ühendriikide valuutaturgude avamist hakkas ühisraha taas nõrgenema.

Hetkel kuum