29 juuni 1999

Enne töö, siis puhkus

Parlamentaarsete võtetega saavutas riigikogu opositsioon esmaspäeval selle, et parlamendi erakorraline istungjärk tuli lõpetada. Riigikogu siirdus suvepuhkusele. Peaminister Mart Laar lubas uue erakorralise istungjärgu kokku kutsuda augustis.

Äripäeva arvates tuleb riigikogu uus erakorraline istungjärk kokku kutsuda võimalikult ruttu.

Poliitilist aja surnukslöömist demonstreeris parlament säästueelarve arutelul mitu kuud. See aeg tuleb tagasi teha.

Esmaspäeval jäi pooleli Eestile oluline ja kiireloomuline Maailma Kaubandusorganisatsiooniga (WTO) ühinemise protokolli ratifitseerimine. Eesti WTOga liitumise tähtaeg on küll alles oktoobris, ent otsustades opositsiooni senise käitumise järgi, ei ole ses küsimuses kiiret edasiliikumist loota. On ju opositsionäärid välja öelnud, et kuna Eesti tollilaed WTOga on mõtlematult madalad, siis liitumisega kiirustada ei tasu (Liina Tõnisson), või WTOga ühinemist Eestile suisa kahjulikuks pidanud (Urmas Laht).

Samuti võib suvepuhkuse nautimine seada kahtluse alla ettevõtte tulumaksu kaotamise 1. jaanuarist 2000. Tulumaksuseaduse eelnõu on küll valitsuselt heakskiidu saanud ja riigikogule üle antud, ent jäiga vastasseisu tõttu parlamendis võib seegi ettevõtlust elavdav seadus ootamatult edasilükatuks osutuda.

Arvestamata ei tasu jätta, et sügisel ootavad ees kohalike omavalitsuste valimised ja 2000. aasta riigieelarve arutelu. Küsimus ongi, millist riigieelarvet arutama hakatakse, kui tulumaksuseadus on vastu võtmata. Või kui sügisel jõutakse seadus vastu võtta, kas õnnestub riigieelarve nii ruttu ringi teha. Võimatu pole seegi, et koalitsioonile endale eelarvepuudujääkidest kõneldes ühtäkki tulumaksu kaotamisega venitamine meelepäraseks osutub.

Kohalike omavalitsuste valimised õhutavad teravat vastasseisu veelgi, enne valimisi on opositsioonil ja koalitsioonil kasulik end üksteisele vastandada. Pealegi on ajalugu näidanud, et valimiste eel kulub poliitikute aur küll ringreisidele, küll loosungitega lehvitamisele ja kõikvõimalikele häältepüüdmisloteriidele, mitte aga tulemuslikule tööle parlamendis.

Peagi algavad omavalitsuste valimised tuletavad meelde veel ühe tegemata töö -- paljuräägitud haldusreform on just niikaugel kui ta on. Valdade ühendamine kulgeb isevoolu. Koalitsioonilepingusse sisse kirjutatud teede- ja sideministeeriumi ning majandusministeeriumi ühendamine on lükkunud määramata kaugusse. Vaieldakse probleemi üle, kellest saab ühendaja ja kellest ühendatav.

Igal inimesel, ka riigikogu liikmel on õigus puhkusele. Ent puhkus tuleb välja teenida. Enamiku oluliste küsimuste tarvis ei ole ju tegelikult mingit suurt vaevanägemist ja higistamist vajagi. Eelnõud on valmis ja parlamendis. On vaja vaid otsustamist. Sügisel otsustama hakates võib olla juba liig hilja.

Hetkel kuum