ÄP fototoimetus • 8. juuli 1999 kell 22:00

EL võib Ahvenemaa eristaatuse tühistada

Kui Soome 1995. aastal Euroopa Liiduga ühines, sai Ahvenamaa liitumislepingus õiguse kaudset maksustamist (käibemaks, aktsiisid) puudutavates küsimustes ühisest poliitikast kõrvale jääda.

Samas lisati lepingu lisaprotokolli tingimus, et antud erand ei tohi kahjustada Euroopa Liidu ega ühispoliitika huvisid.

«Juhul kui Ahvenamaale tehtud erand toob kaasa ebaausa konkurentsi või vähendab märkimisväärselt bloki maksutulusid, on komisjonil õigus sekkuda,» ütles Soome Brüsseli esinduse maksuekspert Sakari Alasalmi.

«Kui maksuvaba kauplemine maksustamist sedavõrd moonutab, et bloki territooriumil hakkab ringlema liiga palju maksuvaba kaupa, on komisjoni kohus selline olukord Euroopa Liidu maksuseaduste muutmisega ära lõpetada,» ütles Alasalmi.

Praegu nõuab Euroopa Liidu maksuseaduste muutmine kõigi liikmesriikide toetust. Samas on järjest suurenenud surve praeguse otsuste langetamise korra muutmiseks.

«Kui Euroopa Liidu põhiseaduse järgmisel muutmisel lülitatakse maksuküsimused nende küsimuste hulka, mida otsustatakse kvalifitseeritud häälteenamusega, ei ole Soomel enam võimalust siin oma vetoõigust kasutada,» ütles Alasalmi.

Juuli algusest käib Ahvenamaa kaudu ööpäevas 31 püsivat laevaliini. Laevandusega on seotud 40% Ahvenamaa majandustegevusest.

Autor: ÄP

Hetkel kuum