8. juuli 1999 kell 22:00

Vanajumala imepärane kätetöö

Esmakordselt ?veitsi sattudes tunneb eestlane algul kõikjal valitseva viisakuse ja sundimatuse pärast end veidi kohmetuna , sest sealsetes külades või väikelinnades ringi liikudes naeratatakse pidevalt. Komplimendina kõlavaid lauseid saadetakse teele ustest-akendest ning sama viisakas on ?veitslane autoroolis. Piisab vaid ülekäigurajale liginemisest ja auto peatub kui nõiaväel. Alles hiljaaegu ei olnud ?veitsi ühes kantonis auto juhtimiseks vaja liikluseksamit sooritada, sest loomulikku liikluskultuuri hinnati teadmiste proovist kõrgemalt.

Väikeriigist on lumiste mägede, kaljude, rahnude, metsa ja alpiaasade all suurem osa ning see on piirkond, mida külastades saab nautida looduse võimsust ja ilu.

Kohalikud elavad ise oma igapäevast elu väga väikesel maaosal, mis hõlmab ?veitsi platoo ja osa Juura mäestikust. Kuna haritavat maad on väga vähe, osatakse ?veitsis maad hinnata. Võimatu on leida harimata põllusiilu või puhastamata maanteeäärt. Turistides tekitavad imestust niidetud heinamaad kõrgmägedes. Kes neid niidab ja kuidas, jääb mõistatuseks, sest mäkke ronimine on ilma seljakottidetagi vaevaline ja hingemattev.

Kuigi ?veits on Eestist väiksem, ei õnnestu selles riigis mägede tõttu ühe päeva jooksul kõiki kohti läbi käia ning vaadata.

Mägedesse minnes tuleb end kindlasti varustada heade matkajalanõudega, et miski muinasjutulist ümbrust nautimast ei segaks.

Kõige paremini saab Alpidesse väikeste punaste mägirongidega, mis väljuvad Wilderswili kitsarööpalise raudtee jaamahoonest. Järske tõuse võttes suunduvad rööpad üle väikese Scheideggi mäe igavese lume maailma -- Jungfraujochile. Euroopa tipuks kutsutav Jungfraujoch on Euroopa kõige kõrgemal asuv (3454 meetrit üle merepinna) raudteejaam.

Kohale jõudes tuleb sealt edasi matka jätkata jalgsi, kuid vaev tasub end ära. Alpipark ületab oma lille- ja värvirohkusega kuulsamadki botaanikaaiad. Uuelt muuseumi platvormilt avaneb aga unustamatu vaade looduse meistriteosele -- Aletschi liustikule.

Esimesi hetki lumiste mäetippude vahel sõnadesse panna ei tasu. Valitseb imeline rahu ning hääled ja liigutused omandavad täiesti uue tähenduse. Peale lumiste mäetippude, allpool paistvate pilvede ning liustike on Jungfraujochi vaatamisväärsus ka jääskulptuuridega jääpalee.

Kuigi sellelt imedemaalt ei tahaks kuidagi lahkuda, tuleb end varsti siiski kokku võtta, sest Jungfraujoch ei ole polaarkoerte ja alpihakkidega kaugeltki kõik, mida ?veits oma külastajatele pakub.

Imekaunid on ?veitsi väikelinnad Luzern, Zürich, Basel ja Genfi järve kaldal asuv Montreux. Kiviviskekaugusel ?veitsist asub võrratu Liechtensteini Vürstiriik, mille pealinnas Vaduzis kostitatakse kõiki külalisi arvukates veinikeldrites parimate veinisortidega.

?veitsi pealinna tiitlit kandev Bern meelitab turiste ajaloolise vanalinna, Münsteri katedraali harda vaikuse ning omanäoliste tunnel-kaubatänavatega.

Kõikjal on kuulda ?veitsi kellamängu ning laule. Meloodiad on reeglina rõõmsameelsed ja kaunikõlalised. ?veitsi hääli võib kuulda õhtuhämaruses ka väikestes külades, sest ringi jalutavad loomad on varustatud kelladega.

Endiselt on ?veitslaste seas aukohal ka joodeldamine ja joodeldajad.

Autor: Arvo Lepik

Hetkel kuum