11. juuli 1999 kell 22:00

Tööotsijate arv suvel püsiv

Tööturuameti direktor Urve Vool ütles, et töötutele makstavate toetuste väljastamisel on tööturuamet seni graafikus püsinud, kuid paar miljonit krooni võib aasta lõpus eelarvest rohkem vaja minna. Ettenähtust rohkem on toetusi makstud Saaremaal ja Jõgeval, abirahaga on kitsas ka Tallinnas, lausus Vool.

Vool kinnitas, et riigil on olemas 9 mln kroonine reserv ootamatult suurte väljaminekute puhul, kust tema sõnul enne sügist raha välja ei anta.

Juuli alguseks oli end töötuna registreerinud 43 500 tööotsijat, mis moodustab 5% tööealisest elanikkonnast. Töötu abiraha, tööturualast koolitust ja toetusi on õigus saada 29 200 inimesel.

Eelmise aasta novembris alanud töötuse kiire kasv peatus märtsis, kui oli registreeritud 46 100 töötut. Alates aprillist on tööotsijate arv pidevalt vähenenud, kuid võrreldes eelmise aastaga on see 30--40% suurem. Enim töötuid on tööealistest elanikest registreeritud Ida-Virumaal, Läänemaal, Saaremaal ja Valgamaal.

Ida-Virumaal on hädaabitöödeks ja subsiidiumideks eraldatud raha juba ära kasutatud, kurtis Ida-Virumaa tööhõivetalituse direktor Maie Metsalu. Ta loodab tänavu subsiidiume juurde saada veel 30 inimesele. Metsalu sõnul oli töötuse kahekordne kasv aasta esimesel poolel ootamatu ja eelarves seda arvestatud ei olnud. Tänavu on Ida-Virumaal hädaabitöödel käinud 1124 inimest.

Tallinna tööhõiveameti direktori Marju Reinu sõnul ei ole Tallinna ja Harjumaa töötutele sellel aastal veel sentigi subsiidiumidena eraldatud ja selles suhtes on ettevõtetega raske koostööd teha. Töötud tegid hädaabitöid suures ulatuses viimati mais, praegu on ainult üks inimene hädaabitöödel Tallinna lauluväljakul.

Tallinnas otsis eelmisel kuul tööd üle 12 100 inimese, registreeritud töötuid oli juuli alguses 9222. Viimasel kuul lisandus 1762 tööotsijat.

Ühe tundmatuks jääda soovinud inimese sõnul on ta otsinud tööd juba neli kuud, kuigi töötas vahepeal kuu aega. «Mulle lubati avatavasse kauplusesse kaks kuud tööd, sain kuu aega töötada ja siis mind koondati,» rääkis naine. Töötul naisel on väike laps ja seetõttu ei läheks ta ka hädaabitöödele.

Autor: Anu Jürisson

Hetkel kuum