Kaido Einama • 13. juuli 1999 kell 22:00

Arvuti USB-pistikule oma vargapesa

Mitte ainult seinakontaktile ei lisata vargapesasid. Moodne USB hub ehk vargapesa lubab kiiret USB-pistikut jagada pal-jude seadmetega.

Kaasaaegsetel arvutitel on olemas uus USB (Universal Serial Bus) -port, mis on tunduvalt kiirem kui jadaport (nn COM-port, kuhu ühendatakse näiteks hiir või modem) või paralleelport (nn LPT-port, kuhu ühendatakse printer). Näiteks saab arvuti tööajal USB-pordiga lahti ja külge ühendada arvuti hiirt, nii et see n-ö ära ei kao. Tavalise COM- või PS/2 pordiga hiirt ühendades kaotab arvuti hiire ära.

Seega võib USB-porti lisada arvuti tööajal juurde alati uusi seadmeid, ilma et peaks arvutile tegema uue alglaadimise. Nüüdseks on USB-otsik juba enamikul seadmetel -- hiired, klaviatuurid, vedelkristallmonitorid, digitaalkaamerad, skannerid, joystik'ud, digitaalkõlarid jne.

Kahjuks on arvutil ainult üks või heal juhul kaks USB-porti ja seega on lisatavate seadmete hulk piiratud. Selle puuduse kõrvaldamiseks on firma TRENDnet välja lasknud USB-pordi hubid ehk jagajad. Saadaval on nii 4-, 7- kui 10pordilisi jagajaid.

Näiteks TU-730 hubi mudelile saame peale USB-portide külge ühendada ka PS/2 hiire ja klaviatuuri ning tavalise COM-pordi seadme (RS 232 pesaga), näiteks modemi.

Hetkel kuum