25. juuli 1999 kell 22:00

Riias ja Vilniuses on endiselt vähe kvaliteetseid büroopindu

Tänu oma kesksele asukohale regioonis on Riia arenemas ärikeskuseks. Paljud kõigis kolmes Balti riigis esindatud rahvusvahelised korporatsioonid kaaluvad enamasti esimese valikuna peakontori asukohaks Riiat.

Riia kesklinnas on suhteliselt vähe vabu krunte uue kinnisvara arendamiseks. Enamik hoonetest on juugendstiilis ja kõrge arhitektuurilise väärtusega. Kuna olemasolevate hoonete lammutamine on keelatud, on arendusprojektideks enamjaolt vanade hoonete renoveerimine.

A-kvaliteediklassi büroopinda Riias kuni viimase ajani praktiliselt ei pakutud. Paljudel büroodel puudub korralik ventilatsioon ja parkimisvõimalused. Olukord peaks nüüd veidi paranema, kuna juuli alguses valmis esimene tõeline A-klassi büroohoone Valdemara Centre. Hoone üldpind on 7300 m² ja rendihind 450 kr/m².

Tänu Venemaa kriisile eelmisel aastal on rendihinnad nagu ka Tallinnas langenud. Paljud kohalikud firmad on pidanud väga kriitiliselt oma kulud üle vaatama. Üks loomulikest kokkuhoiuvõimalustest olid kulud büroopinnale.

Suurimaks probleemiks paljudele omanikele büroopindade väljarentimisel on parkimisvõimaluste puudumine. Riia on elanike arvu poolest kaks korda suurem linn kui Tallinn, kuid parkimiskohtade arv on samas suurusjärgus. Seetõttu soovitan kõigil firmadel, kes soovivad rentida büroopinda Riias, pöörata suurt tähelepanu parkimisvõimalustele -- see võib hiljem muutuda tõsiseks probleemiks.

Nagu Tallinnas on ka Riia kesklinnas kaubanduspindade järele suur nõudlus. Sobiva pinna leidmiseks võib kuluda kuni kuus kuud.

Nii nagu Riias, on ka Vilniuses kesklinn võrdlemisi täis ehitatud. Ehituskrunti leida on küllaltki raske ning olemasolevate kruntide hinnad suhteliselt kõrged.

Enamike olemasolevate hoonete lammutamine on võimatu, sest neid peetakse arhitektuurilisteks monumentideks. Seetõttu on paljud investeeringud läinud olemasolevate hoonete renoveerimiseks.

Büroopindade valik Vilniuses on küllaltki kesine. Enamik büroopindu on kergelt kohendatud nõukogudeaegsed pinnad. Juurde on toodud ainult uued telefoniliinid.

Välisfirmade jaoks on tõeline peavalu leida oma esindustele normaalset büroopinda hoones, mille rentnikud on samal tasemel. Enamasti peavad nad minema kompromissile ja rentima eraldi renoveeritud pinna remontimata hoones, sageli isegi kortermajas. Rendileandjaks on sellistel puhkudel tavaliselt eraisik.

Olukord A-klassi pindade osas peaks veidi paranema selle aasta lõpuks, kui valmib uus büroohoone Gostauto tänaval Nerise jõe lähedal. Hoone üldpind on 2700 m² ja rendihind 300--350 kr/m², millele lisanduvad kommunaalmaksed.

Viimase poole aasta jooksul on rendihinnad langenud ligi 10%. Põhiliselt on langenud suuremate büroode hinnad. Hetkel on suurim nõudlus 50--100 m² pindade järele, mida on pakkumisel vähe. Suur osa pindu on 150 m² ja üle selle.

Kaubandus areneb Vilniuses praegu jõudsalt. Inimeste sissetulekud kasvavad ja koos sellega suureneb tarbekaupade tarbimine.

Sellega on kaasnenud ka kaubanduspindade rendihindade tõus, mis viimase kolme aasta jooksul on olnud keskmiselt 20% aastas.

Autor: Hindrek Leppsalu

Hetkel kuum