Artikkel
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Kuum suvi pakub kuhjaga rõõme

  Suvepuhkuse veetmiseks võib anda tuhandeid soovitusi. Ühed arvavad, et suvel tuleb ilmtingimata välismaale sõita. Teised usuvad jälle, et suvel on lausa kohustuslik kodus olla. Igaüks otsustab ise.
  Mart Laar on kindel, et energiat jätkub tal kogu aastaks, kuigi suvepuhkust ta peaministrina endale lubada ei saa. Põhjuseks on pikaleveninud säästueelarve arutelu riigikogus, mis sundis mitmeid muid küsimusi edasi lükkama. Sestap ongi Laari suveperiood töine.
  «Puhkan nädalalõppudel,» ütleb Mart Laar lühidalt ning mitte eriti nukral toonil.
  Kui mõni nädalavahetus on prii olulistest kohtumistest ja esindusüritustest, sõidab peaminister kogu perega kindlasti Saaremaale.
  «Talu ja põllumaad meil seal pole, kuid perele kuuluv sajandi algusest pärinev väike maja Kuressaare äärelinnas on piisavalt mõnus koht aja mahavõtmiseks. Ainuke töö, mis majaümbruses tegemist tahab, on muruniitmine.»
  Laar on veendunud, et hoolimata ahvatlustest, mida pakub eestlasele nii avaraks muutunud välismaailm, saab Eestimaal ringi sõites väga huvitava puhkuse veeta. Viimaste aastatega on Laari kinnitusel välja arendatud toredaid turismitalusid, mis pakuvad meeldivat teenindust ja erinevaid ajaveetmise võimalusi. Kes ei pelga veidikeseks tsivilisatsiooni hüvedest eemalduda, võib võtta ette matkarajad ja vähekäidud paigad. Parima võimaluse nendega tutvumiseks annab ka Erna retk, millest Laar ka sel aastal osa võtab.
  Üks asi valmistab peaministrile aga suurt muret. «Inimesed ei oska tempot maha võtta ja korralikult puhata, kuid tegelikult on suvekuud puhkamiseks ja enese laadimiseks. Komplekside väljaelamiseks tuleb leida teine aeg,» ütleb peaminister kooliõpetaja Lauri manitseval toonil.
  Riigikogu liige Toomas Vilosius on õnnelik inimene, sest tema puhkus on alati kindlatel suvekuudel. Sestap saabki Vilosius oma sõpradega varakult puhkuseplaane teha, kuigi ka siis tuleb paika pandud tähtaegu muuta või edasi lükata.
  «Esimestel aastatel käisime oma kamariljaga* bussireisidel. Laenutasime raamatukogult armsa stagnaaegse bussi ning kukkusime kütma,» räägib ta laia naeru saatel.
  Siis aga tüdinesid seltskonnaliikmed bussiekskursioonidest ära ning uueks ringireisimise vahendiks sai jalgratas. «Rattaga sõites näeb ka neid kohti, mida bussiga sõites ei näe. Lisaks tuleb ju meie vanuses oma füüsist utsitada,» põhjendab Vilosius.
  6000--8000 krooni eest saab täitsa korraliku jalgratta, millega sõita, ütleb Vilosius ning lisab, et odavamal rattal pole enam mõtet, sest siis peab seda kogu aeg parandama. Sel suvel on kamarilja ühe rattamatka juba teinud, koos käidi Harilaiul. Täna alustas sõpruskond aga juba uut kolmepäevast rattamatka Narva jõe kallastel ning tulevikus võetakse avastamiseks ette Lõuna-Eesti ja Läänemaa.
  Ta lisab usutavalt, et tegelikult tehakse enne reisi suur töö ära. «Uurime välja kõik kohalikud vaatamisväärsused ja muuseumid, mida võiks reisil vaadata.» Sama suure entusiasmiga pannakse paika ööbimispaigad. Telkides kamarilja ei ööbi, sest muidu tuleks telgid ja muu kraam ise kaasa vedada.
  Täna alustas sõpruskond aga juba uut kolmepäevast rattamatka Narva jõe kallastel ning tulevikus võetakse avastamiseks ette Lõuna--Eesti ja Läänemaa.
  * kamarilja -- mõjukas rühmitis, mille liikmed intriigide jms abil mõjutavad riigiasju isiklikes huvides (entsüklopeedia)
  Pikemat puhkust kui nädal aega järjest Reval Hotelligrupi nõukogu esimees Tarmo Sumberg endale ei luba. «Meid ümbritsevate kiirete muutustega tuleb end pidevalt kursis hoida ning pärast võib tagasitulek raskeks osutuda. Seda juhul, kui puhkus hakkab liiga meeldima,» ütleb Sumberg naerdes.
  Samas leiab nõukogu esimees, et kui iga päev tööülesannete tõttu aktiivselt suhelda ja teiste inimeste hulgas viibida, on keskkonnavahetus hädavajalik. Nii veedabki Sumberg igal võimalusel nädalalõpud talle kuuluvas talus Muhu saarel. «See on ideaalne paik puhkamiseks. Siin on hoopis teine tunne kui mandril. Rahulikum ja turvalisem.»
  Marja- ja seenemets ühes linnulauluga on talu juures käeulatuses. Lisaks saab saarel ujuda ning teiste püütud kala küpsetada. Veel meeldib Sumbergile rattaga sõita ja segamatult raamatut lugeda. Oma õues muruniitmist ja niisama saarel ringijalutamist peab Sumberg suurepäraseks vaimseks puhkuseks. Ka uni on saarel Sumbergi sõnul hea ja rahulik.
  Kuigi Sumbergi suuremad reisimised on seljataga ja parim puhkus möödub talus, tahab nõukogu esimees siiski igal suvel ette võtta ka ühe reisi väljapoole Eestit.
  Regionaalminister Toivo Asmer kavatseb oma kahenädalase puhkuse veeta sõprade ja tuttavatega suheldes.
  «Puhkuse algul sõidan paariks päevaks Prantsusmaale, kus mu poeg võtab osa rahvusvahelistest kardisõiduvõistlustest. Hoian talle tulihingeliselt pöialt ja elan võistlustele kaasa,» ütleb Asmer.
  Ministri sõnul on kaks nädalat puhkust väga vajalik aeg selleks, et veidikesekski töörütmist välja saada ja end tulevaseks töiseks perioodiks laadida.
  «Kavatsen puhkuseaega veeta päevhaaval, kindlaid plaane tegemata. Kindlasti olen mõne aja Hiiumaal ja Saaremaal. Seal on mul mitmeid häid sõpru, kellega mõnusalt aega veeta ja juttu puhuda.»
  Lisaks sõpradele pakub Asmerile naudingut jetiga sõitmine ning mootorrattasõit.
  Endise võidusõitjana oskab ta head sõiduriista hinnata. Praegu kuulub Asmerile 600kuupsentimeetrine mootorratas Yamaha Fazer (hind u 100 000 krooni -- toim.). «Naudin kiirust, aga mitte ainult. Loodusesse, metsa või mere äärde sõites oskan kuulata ka linnulaulu ja nautida vaikust,» ei varja Toivo Asmer romantilisust oma hinges.
  Homme võib regionaalministrit kohata aga Jõgeval, kus toimub motomatkajate kokkutulek Jõgeva Treff. «Ma ei kujuta suve selle ürituseta ette ning kirg võimsate rataste ja kiire sõidu vastu veab mind igal aastal sinna. Motomehed jäävad motomeesteks, sõltumata vanusest ja sellest, millega igapäevaelus tegeletakse.»
  Teistele puhkusele minejatele soovitab Asmer võimaluse korral ilmtingimata tavalisest elurütmist välja tulla. «Igapäevarutiin koos töökohustustega tuleb kasvõi mingiks ajaks eemale jätta ning asju võib vabamalt võtta.»
  Mobiiltelefoni väljalülitamist Asmer ebaviisakuseks ei pea. «See on soov olla omaette.»
  Loodetavasti on puhkuse ajal välja lülitatud ka regionaalministri mobiiltelefon.
  «Ma ei jaga elu perioodiliselt puhkuseks ja tööks -- üks võib olla teine ja vastupidi. Kindlasti ei peaks erinevad tegevused olema lahterdatud. Pigem võiks nad olla pidevas vaheldumises. Ka puhkuse ajal võib mõelda tööle ja töö ajal võtta tund aega puhkust, kui vajadus tekib,» leiab Baltika juhatuse esimees Meelis Milder, kes suhtub oma töösse kui meeldivasse tegevusse.
  Parimaks igaõhtuseks suviseks puhkuseks peab juhatuse esimees oma koduaias muruniitmist.
  Ta ütleb, et suvi ei ole tegelikult tema jaoks mingi erand. «Aega koos perega puhkamiseks leian ma aastaringselt, kuid oluline on hoopis, et puhkus mööduks midagi tehes, mitte niisama logeledes.»
  Milderite pere on spordilembeline. Nad mängivad meelsasti tennist ning suviti korraldavad jaanipäeva paiku ise Pärnus sõpradele tenniseturniiri. Lisaks tennisele on Meelis Milder huvitatud veel veesuusatamisest ja petanque'ist.
  Ühe nädala suvest veedavad Milderid tavaliselt välismaal, enamasti Lõuna-Euroopas või Vahemere ääres. Reisimise peaeesmärk ei ole aga Milderi sõnul päikese käes peesitamine, vaid reisimine ja ringivaatamine.
  Suvist puhkust jagub ka koduse Eestimaa jaoks. «Sel ajal on siin võimalik palju ette võtta. Toimuvad igasugused kontserdid ja muud üritused, kuid meie veedame rohkem aega kodus koos sõpradega sportides,» ütleb Milder.
 • Hetkel kuum
Andrus Alber: pensionid kasvavad, kui riik paneb jõude seisva raha tööle
Eesti pensionisüsteemi jätkusuutlikumaks rahastamiseks tuleb hakata pikemalt investeerima ja pensionitena tulevikus osaliselt välja maksma töötukassa reserve, soovitab Finora Panga kaasasutaja Andrus Alber arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Eesti pensionisüsteemi jätkusuutlikumaks rahastamiseks tuleb hakata pikemalt investeerima ja pensionitena tulevikus osaliselt välja maksma töötukassa reserve, soovitab Finora Panga kaasasutaja Andrus Alber arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Hotellid: turistid tulevad vaikselt tagasi, aga piisavalt palju raha ei saa neilt veel küsida
Turistid tulevad vaikselt Eestisse tagasi ja hotellide käive on taastunud kriisieelsele tasemele, kuid hotellide juhid tõdevad, et nad pole saanud hindu tõsta piisavalt, et see kataks aina suurenevaid kulusid. Tulevast suvest sõltub palju, sest rahapuhvrid on hotellidel koroonakriisis kokku kuivanud.
Turistid tulevad vaikselt Eestisse tagasi ja hotellide käive on taastunud kriisieelsele tasemele, kuid hotellide juhid tõdevad, et nad pole saanud hindu tõsta piisavalt, et see kataks aina suurenevaid kulusid. Tulevast suvest sõltub palju, sest rahapuhvrid on hotellidel koroonakriisis kokku kuivanud.
USA aktsiaturud kerkisid, Nasdaq sai kirja uhke tõusunädala
USA aktsiaturud jätkasid reedel kerkimist ja ligi protsendi edenenud Nasdaqi liitindeks sai kirja mitme kuu parima tõusunädala.
USA aktsiaturud jätkasid reedel kerkimist ja ligi protsendi edenenud Nasdaqi liitindeks sai kirja mitme kuu parima tõusunädala.
Reaalajas börsiinfo
Lillemüüja laseb pikalt tegutsenud äri pankrotti: pole enam mõtet
Varem Viru lilleturul kioskit pidanud lillede jaemüügiga tegelev Kaeralill koondas töötajad ja läheb pankrotti.
Varem Viru lilleturul kioskit pidanud lillede jaemüügiga tegelev Kaeralill koondas töötajad ja läheb pankrotti.
Lillepoe juht seljatas riigikohtus maksu- ja tolliameti
Juhatuse liige sai riigikohtus võidu maksu- ja tolliameti üle ja pääses isiklikust vastutusest ettevõtte maksuvõla eest, kuigi kaks esimest kohtuastet jätsid ettevõtja kaebuse rahuldamata.
Juhatuse liige sai riigikohtus võidu maksu- ja tolliameti üle ja pääses isiklikust vastutusest ettevõtte maksuvõla eest, kuigi kaks esimest kohtuastet jätsid ettevõtja kaebuse rahuldamata.
“Äripäev eetris”: Scholz tegi end tankidega veiderdamisega lolliks
Pikk venitamine ukrainlastele tankide lubamisel on teinud lolliks eelkõige Saksa liidukantsleri Olaf Scholzi enese, kuid sakslaste suhtes on tekkinud skepsis, kas nende peale saab üldse loota, leidsid ajakirjanikud saates “Äripäev eetris”.
Pikk venitamine ukrainlastele tankide lubamisel on teinud lolliks eelkõige Saksa liidukantsleri Olaf Scholzi enese, kuid sakslaste suhtes on tekkinud skepsis, kas nende peale saab üldse loota, leidsid ajakirjanikud saates “Äripäev eetris”.
Hiiumaa vahet hakkas lendama uus firma
Täna alustas Tallinna ja Kärdla vahel lendamist uus vedaja Diamond Sky, kes kasutab Poola firmalt Sprint Air renditud lennukit Saab 340A, teatas Hiiumaa turismiklaster.
Täna alustas Tallinna ja Kärdla vahel lendamist uus vedaja Diamond Sky, kes kasutab Poola firmalt Sprint Air renditud lennukit Saab 340A, teatas Hiiumaa turismiklaster.

Olulisemad uudised

Tallinn kiitis heaks uue kõrghoone tuleku
28korruseline City Plaza 2 nime kandva hoone detailplaneering sai Tallinnalt heakskiidu. Hoone valmib praeguste plaanide järgi 2026. aasta alguses.
28korruseline City Plaza 2 nime kandva hoone detailplaneering sai Tallinnalt heakskiidu. Hoone valmib praeguste plaanide järgi 2026. aasta alguses.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.