Indrek Kald • 5. august 1999 kell 22:00

Fotot võib meilida ka sõitvast reisibussist

Hetk tagasi tehtud pildi sõbrale e-postiga saatmiseks läheb vaja mobiiltelefoni Nokia 9110 ja fotoaparaati Casio. Eestis sellise teenusega probleeme ei ole, kuid välismaal ei pruugi see veel tõrgeteta toimida.

E-postiga foto saatmiseks tuleb pilt tõmmata Casiost sisseehitatud infrapunaliidese abil Nokia kommunikaatoriks hüütavasse mobiiltelefoni, muuta see väiksema mahu huvides jpg-tüüpi failiks ja haakida lisatud faili ehk attachment'ina tavalise e-posti kirja külge. Pihuarvuti ja mobiili sümbioosi Nokia 9110 abil saab sellise kirja kergesti sõbrale saata. Failiedastusprotokolli ftp-ga saab saata pilte otse veebiserverisse.

Mõistlik on saata üks pilt korraga, kuna suuremate mahtude korral ei pruugi andmesideseanss õnnestuda. Piltide suurus jääb sõltuvalt foto kvaliteedist vahemikku 112--500 kilobaiti, ühele 8 megabaidi suurusele mälukaardile mahub 14--55 pilti.

Kirjade saatmise ja lugemise eelduseks on e-posti aadressi olemasolu mõne Interneti-teenuse pakkuja juures. Välismaale sõitja peab arvestama, et EMT ega Radiolinja lühinumbritele ei saa teistest riikidest helistada.

Eestis EMT võrgus toimib nimetatud teenus korralikult, kuid näiteks Saksamaal ei olnud mul juuli lõpus võimalik Nokia kommunikaatoriga e-posti saata. Nokia mobiil teatas pärast korduvat proovimist, et tegemist on operaatori veaga. Ometi toetavad Saksa mobiilsideoperaatorid andmesidet ja ka minul on vastav GSM-data-teenus aktiveeritud.

Kuid just välisreisil olles saab Nokia ja Casio kasutamisel omastele kõige kiiremini vaatamisväärsustest ja oma seiklustest fotosid saata, samuti e-posti vahetada.

Esmofon Grupp on Casiot ja Nokiat koos reklaaminud juba mitu kuud, kuid seni on leitud ostja ainult ühele komplektile. Vähese müügiedu põhjuseks on ilmselt asja uudsus, samuti ka telefoni ja fotoaparaadi suhteliselt kõrge hind. Nokia ja Casio maksavad kokku 24 300 krooni, neid müüakse ettetellimisel.

Nokia 9110 võimaldab lisaks kirjavahetuse pidamisele ka Internetis surfamist, fakside saatmist ja vastuvõttu, märkmete tegemist, ajaplaneerimis- ja kontaktihaldusprogrammide kasutamist. Nimetatud võimalused võiksid huvitada just palju reisivat ettevõtjat.

Kommunikaatori eelmise mudeliga Nokia 9000 Casio fotoaparaat ei tööta.

Hetkel kuum