Sulev Oll • 30. august 1999 kell 22:00

Ära jäta last koolimaja juurde muretsema

Homme algava kooliaastaga seoses pole liigne meenutada, et peaaegu pooled lastega toimunud liiklusõnnetused leiavad aset kuni saja meetri kaugusel kodust või koolist.

Lapsevanemal, kes lapse autoga kooli viib, tasub seepärast arvestada järgmisi nõuandeid:

- peata auto nii, et laps ei peaks autost väljudes sõiduteed ületama. Samas ei ole seda otstarbekas teha teiste liikumist takistades vahetult kooli peaukse ees.

- ära peata autot ülekäiguraja läheduses, sest sellega väheneb teed ületavate laste vaateväli ja nende tähelepanu läheb liiklusest kõrvale.

- bussi või muu ühissõiduki peatuses ära peatu ka siis, kui seal hetkel ühissõidukeid pole. Lapsel kulub autost väljumiseks rohkem aega, kui arvate.

- kujunda lapsel varakult harjumus väljuda autost alati parempoolse ukse kaudu, ka siis, kui see hetkel tähtsust ei oma. Nii saab vältida tema ootamatu sattumise mööduva sõiduki rataste alla.

- pärast tundide lõppu ära oota last koolimaja peaukse vahetus läheduses, kui seal puudub parkla. Peata auto kokkulepitud kohas.

- arvesta, et tavaliselt lahkuvad lapsed koolist mitmekesi, kippudes tänaval jooksma ja tõuklema. Liikluse jälgimisel loodavad nad sageli kaaslaste peale.

- varu lapse meelerahu huvides kooliminekuks piisavalt aega, samuti ei tohi last jätta koolipäeva lõpus asjatult ootama. Muretsev laps pole võimeline liiklust jälgima.

- ära kunagi hüüa teisel pool sõiduteed liikuvat last, sest vanema poole joostes unustab ta liikluse.

- õpeta laps ka jalakäijana tänaval ohutult liikuma, ära looda, et ainult kool selle töö ära teeb.

Hetkel kuum