ÄP fototoimetus • 30. august 1999 kell 22:00

Saksa valitsuse karm säästupakett

Kõige suuremat kokkuhoidu tahab Eichel saavutada pensionireformi abil, mis näeb ette, et järgmise kahe aasta jooksul ei edesta pensionitõus inflatsiooni.

Lisaks sisaldab pakett palju vaidlusi tekitanud ettepanekut pensionikindlustuse maksustamise kohta. Säästuettepanekud hõlmavad ka riigikaitset ja tervishoidu.

Kokku tahab Saksa valitsus alates aastast 2000 säästa 30,4 mld Saksa marka ehk 243,2 mld Eesti krooni ja kolme aasta pärast suurendada kokkuhoidu 49,5 mld marga ehk 396 mld kroonini.

Ühtlasi loodab valitsus kärpida eelarvepuudujäägi eelmise aasta 57 mld margalt tänavu 53,6 miljardile ja 49,5 miljardile aastal 2000.

Analüütikud rõhutavad, et rahandusministrile tuleb appi Saksamaa majanduse paranev konjunktuur. Vähenenud töötus ja suurenenud palgad on tänavu esimesel poolaastal lisanud riigi maksutulu 8%, teatas Saksamaa keskpank, mis samas hoiatab, et intressitõus võib kasvatada riigivõla aasta lõpuks 1500 miljardi margani.

Kõik juhtivad Saksa majandusinstituudid ennustavad järgmiseks aastaks 1990. aastate suurimat, 2-3protsendilist majanduskasvu. Traditsiooniliselt tugeva eksporditööstuse kõrval nähakse häid kasvuvõimalusi nüüd ka siseturul. See äratab aga jälle ellu vahepeal varjusurmas olnud inflatsiooni, mis võib tõusta üle 2% ja tuua kaasa intresside kasvu.

Kasutades ära asjaolu, et kantsler Gerhard Schröder oli puhkusel, on sotsiaaldemokraatliku partei vasaktiib suve jooksul säästupaketti jõuliselt kritiseerinud. Naasnud puhkuselt, kutsus kantsler esmalt erakonna korrale ja teatas, et alternatiivi pole, ja avaldas siis valitsuse istungil toetust Hans Eicheli säästuabinõudele.

Säästupakett vajab kinnitamist parlamendi mõlemas kojas. Kui alamkojas on sotsiaaldemokraatide ja roheliste koalitsioonil selle läbiminekuks piisav toetus, siis liidumaade esindajate liidunõukogus võib opositsioon koos rahulolematute sotsiaaldemokraatidega selle tagasi lükata.

Autor: ÄP

Hetkel kuum