Viktoria Korpan • 30. august 1999 kell 22:00

Starman taotleb ajutist litsentsi

Juunis jõustunud kaabellevi seaduse järgi ei tohi kaabeltelevisioonivõrgu omanik olla Eestis osutatava telefoniteenuse käibest üle 40 protsendi omav äriühing. Rootsi telekommunikatsioonikontsern Telia on 24,5 protsendiga Eesti Telekomi osanik, kelle tütarfirma on Eesti Telefon. Teliale kuulub Starmanist 60 protsenti.

Sideameti tegevuse registreerimise büroo spetsialist Elen Suurküla sõnul võib ajutise tegevusloaga kaabeltelevisioonifirma opereerida olemasoleva võrguga. «Starman ei tohi aga võrku laiendada, ei tohi uusi maju liita,» nentis Suurküla.

Kui Starman tahab saada kliente juurde, peaks ta kaabellevi seaduse järgi hakkama osalema omavalitsuste korraldatavatel konkurssidel kaabellevivõrgu loa saamiseks. Kuid kuni Telia on Starmani omanikeringis, ei saa Starman konkurssidel osaleda. Tõenäoliselt korraldavad omavalitsused esimesed konkursid pärast kohalike omavalitsuste valimisi.

Telia asepresidendi Mart Nurga väitel ei kavatse Rootsi kontsern veel oma 60protsendilist osalust Starmanis müüa. «Starman on viimaste aastate jooksul korraliku võrgu välja ehitanud ja tal on palju potentsiaali,» ütles Nurk. Tema sõnul kavatseb Starman praegu täita klientidega juba olemasoleva võrgu. «Me ootame ära, mida kavatseb õiguskantsler teha, ta on meie märkusi kaabellevi seaduse kohta vaadanud,» sõnas Nurk.

Starman pöördus selle aasta märtsi keskel õiguskantsleri poole taotlusega vaadata läbi kaabellevi seaduse paragrahvid, mis väidetavalt on vastuolus põhiseaduse ja Euroopa Liiduga sõlmitud assotsiatsioonilepinguga.

Kaabellevifirmad peavad esitama sideametisse ajutise tegevusloa saamiseks taotluse 1. septembriks. Praeguseks on laekunud üle 30 taotluse.

Hetkel kuum