13. september 1999 kell 22:00

Arve jääb päevaks seisma

Otsekorralduslepingu mõte on selles, et klient usaldab igakuiste telefoni-, üüri- ja koolitusarvete maksmise panga hoolde, kes kindlaksmääratud kuupäeval peab kandma ettenähtud summa makse saaja kontole. Maksja ülesanne oleks hoolitseda ainult raha olemasolu eest enda pangakontol. Tegelikkuses see nii ei toimi.

Hansapanga otsekorralduste projekti juht Margit Peterson tunnistab, et nende pangas puhkepäevad ja riiklikud pühad maksepäevadena arvesse ei lähe ja otsekorraldusmakseid nädalavahetusel ei tehta. Sellisel juhul teeb pank kliendi kontolt makse esimesel järgneval tööpäeval, enamasti lähevad otsekorraldused õhtupoolikul, ütleb ta.

Järelikult peab panga klient, kelle lepinguga paika pandud maksepäev satub nädalavahetusele, arvestama, et talle saabub ühel päeval teatis, mis nõuab viivise tasumist hiljaks jäädud päevade eest.

Samas saab internetipanga kaudu ülekandeid teostada ükskõik millisel päeval ja kellaajal, sama kehtib ka pangaautomaadi kaudu arveldamisel.

Kui tsiviilseadustikku vaadata, siis seal on öeldud, et kui maksepäev langeb laupäevale või pühapäevale, loetakse maksepäevaks esimene tööpäev, selgitab Peterson.

Ühispanga kontorite juhtimise divisjoni direktori asetäitja Priit Kuusik kinnitab, et Ühispangas broneeritakse otsekorraldusega makstavad summad sellel päeval, mis on lepingus kirjas.

«Sõltumata sellest, millisele nädalapäevale maksepäev langeb, püüab süsteem makset teostada,» ütleb ta. «Kui see raha puudumise tõttu ei õnnestu, korratakse seda kahe päeva jooksul.»

Kuusiku sõnul Ühispangal otsekorralduslepingutega suuremaid probleeme pole olnud, arved on jäänud tasumata vaid siis, kui kliendi kontol pole valitud maksepäeval raha olnud.

Ka Hansapank kavatseb oma otsekorralduste süsteemi klientidele vastu tulles lähiajal üle vaadata. «Oleme klientide hulgas küsitlusi läbi viinud,» räägib Peterson. «Arvamusi on erinevaid, aga suurem osa pooldab seda, et saaks oma makse ära teha päeval, mis on täpselt lepingus kirjas ja see ei lükkuks tööpäevale edasi.»

«Muudatused on plaanis teha veel selle kuu jooksul,» lubab Peterson. Seni peab klient lootma, et maksepäev veel enne nädalavahetusele ei satuks.

«Hansapangas on otsekorraldus suhteliselt uus toode, esimesed lepingud tegime umbes aasta tagasi,» selgitab Peterson. «Uute toodete puhul tuleb vastavalt klientide soovidele ikka muudatusi teha,» kinnitab Hansapanga projektijuht.

Autor: Henrik Ilves

Hetkel kuum