Tõnis Oja • 16. september 1999 kell 22:00

Jaapan taotleb USAst välisabi

Eile oli valuutaturgude tähelepanu taas keskendunud Jaapani jeenile. Kursikõikumised olid küll väikesed, aga seda enam ragistasid analüütikud oma ajukurde selle üle, mis võib edasi juhtuda.

Uudisteagentuuri Bridge andmetel kohtusid eile ühes hotellis Jaapani rahandusminister Kiichi Miyazawa ning Jaapani Panga president Masaru Hayami arutamaks kohaliku valuuta järsku tugevnemist. Veidi enne teatati, et saareriigi üks raskekaaluliseimaid finantsdiplomaate Haruhiko Kuroda külastab USAd eesmärgiga arutada sealsete finantsjuhtidega olukorda valuutaturul.

Kui panna kaks sündmust kokku, võib järeldada, et Jaapan üritab jeeni kursi ohjamiseks kaasata ka Ameerika Ühendriike. Kuidas see neil õnnestub, on esialgu raske öelda. Varem on USA rahandusminister igati toetanud tugeva dollari poliitikat. Aga nüüd, kui Ühendriikide valuuta on jeeni suhtes langenud viimase 44 kuu madalaimale tasemele, pole praegune rahandusminister Lawrence Summers suud lahti teinud. Kuigi analüütikute arvates on dollari nõrgenemine jeeni suhtes Ühendriikide aktsia- ja võlakirjaturu langemise üks peamisi põhjuseid, pole kukkumine arvatavasti olnud nii sügav, et paneks USA rahandusministeeriumi muretsema.

Hetkel kuum