Silva Männik • 22. september 1999 kell 22:00

Aon Eesti haarab kindlustusturgu

Varakindlustuse osas hakkab Aon Eesti pakkuma peamiselt ettevõtete vara kindlustust, novembrist alustatakse ka elukindlustus- ja investeerimisteenuste vahendamisega, rääkis Aon Eesti juhatuse esimees Kari Aitolehti.

Eesti turule tulekuks ostis Aon ära kaks kohalikku maaklerfirmat, Quest Insurance Brokersi ja ASi Kindlustuskonsultant, omades nüüdseks ligi 12 protsenti ettevõtete varakindlustuse turust.

Suurte maaklerteenuste turu võitmiseks ei hakka Aon Eesti Aitolehti sõnul oluliselt konkurentide kliente üle võtma. Turgu üritatakse võita maaklerite osatähtsuse kasvu arvel. Maailmas müüakse kuni 80 protsenti kindlustustoodetest maaklerite kaudu, Eestis on see alles umbes 12 protsendi piires, selgitas ta.

Aitolehti ütles, et seni on Eesti kindlustusturg arenenud suunas, kus kindlustuspoliise müüvad kindlustusseltside palgal olevad agendid, mitte iseseisvad ja kliendi huve esindavad maaklerid, nagu see on kombeks lääneriikides.

Kindlustusalast õigusabi andva Kindlustusabi OÜ direktor Toivo Voit rääkis, et kindlustusmaakleri kaudu poliisi ostes ei pruugi hind kliendi jaoks otse seltsiga suhtlemisega võrreldes oluliselt kõrgemaks minna. Kliendile ei ole olulist tähtsust selles, kas riski hindamise ja poliisi sõlmimise tasud lähevad seltsi või maakleri kätte. «Teatud osa tööst teeb siis ära maaklerfirma, mida muidu teeks kindlustusselts,» rääkis Voit. «Kui töö teeb ära professionaalne maakler, siis selts selle eest enam raha ei võta.»

Maakleri kaudu on Voiti sõnul kliendil kergem leida endale parem pakkumine, sest maakleri kohus on otsida kliendile enimrahuldav kindlustustoode ja -selts.

Samas on Voiti sõnul maaklerite tegevuses ületamatu vastuolu nii praeguse kui ka varsti vastuvõetava uue kindlustusseadusega selles, et vahendades välisseltside tooteid, rikuvad nad seadust. Viimase järgi kehtivad Eestis vaid siin registreeritud või esindusi omavate seltside poliisid, kellel on vastava kindlustusliigi litsents. Ometigi on suurte riskide maakleri kaudu kindlustamise aktsepteerimise osas rahvusvahelisel turul vaikiv kokkulepe, selgitas Voit.

Voit ütles, et kliendid peavad kontrollima, kas maakleril on olemas garantiideposiit või vastutuskindlustuse limiit juhuks, kui maakleri süül valesti sõlmitud poliisi alusel keeldub selts hüvitist maksmast. Aon Corporationi vastutuskindlustuse limiit on 30 miljonit naela (üle 600 miljoni krooni). 125 riigis tegutseva Aon Corporationi peakorter asub Chicagos. Kontsernil on üle 44 000 töötaja ja selle käive oli möödunud aastal 6,5 miljardit dollarit.

Hetkel kuum