Andres Reimer • 27. september 1999 kell 22:00

Kojad koondavad välisettevõtjaid

Lääne ettevõtlusorganisatsioonidest on Eestis ehk tegelikult Tallinnas aktiivseimad tegutsejad ning arvukaima liikmeskonnaga Rootsi, Soome ning USA kaubanduskojad. Igaühte neist kuulub ligi sada ettevõtet.

Välismaa ettevõted vajavad omavahelist suhtlemist nagu kalad vett. Euroopalik etikett aga nõuab, et enne lõõgastuvat veinipokaali ja usalduslikku lobby-juttu tuleb läbida ürituse ametlik-pidulik osa.

Nii ka eelmisel nädalal Tallinnas ?veitsi Majas kogunenud Rootsi-Eesti kaubanduskoja kogunemisel.

Koja liikmed suhtlesid omavahel peamiselt inglise keeles, sest etnilisi rootslasi kuulub ühingusse vaid kolmandik.

Rootsist pärit koja juht Toomas Käbin räägib, et kolmandiku koja liikmetest moodustavad eestlased ja teist sama palju on soomlasi, kes Eestis tegutsevaid Rootsi ettevõtteid juhivad.

Käbini sõnul iseloomustab koja liikmeid pikaajaline huvi Eestis tegutsemise vastu ja kaugeleulatuvad investeerimisplaanid.

Kaubanduskoda pakub lisaks seltskondlikule kooskäimisele liikmetele abi seadusemuudatuste lahtimõtestamisel. Samuti Eesti võimudega tekkivate probleemide lahendamisel, lausub Käbin, kuid lisab kiiresti, et Rootsi ettevõtjatel pole Eestis siiski märkimisväärseid probleeme.

Niisugusele järeldusele tuli Käbin pärast koja liikmete seas läbiviidud küsitlust. Suurimat peavalu valmistab välisettevõtetele vaid Eesti bürokraatia töölubade vormistamisel.

Valgas tegutseva Rootsi mööblivabriku Valga Gomab direktor Ulvi Üpraus ütleb, et tema sõidab koja üritustele Tallinnasse alati suure huviga. «Koja kaudu tehtud lobby on meie ettevõtet aidanud,» lisab ta.

Briti Eesti ärifoorumi juhatuse liige Neve Hõbemägi Suurbritannia saatkonnast ütleb, et ettevõtlusorganisatsioon aitab saatkonnal Briti ettevõtjatega sidet pidada. Hõbemägi sõnul meelitavad liikmeid kokku loengud Eesti maksusüsteemist, tolliseadustest ja viisarezhiimist.

Brittide klubisse kuulub 40 ettevõtet, millest enamik on Eestis tegutsenud aastaid.

USA Eesti kaubanduskoja asutas 1996. aastal suursaadik Lawrence Taylor. Väikesest ettevõtjate grupist on tänaseks kasvanud 80liikmeline organisatsioon, mille eesmärk on Eesti ja Ameerika Ühendriikide kaubavahetuse edendamine ja Ameerika investeeringute arvu suurendamine Eestis.

Täna võõrustab USA Kaubanduskoda Rootsi, Soome ja Suurbritannia ettevõtlusorganisatsioone. See on nende esimene ühisüritus.

Hetkel kuum