Sirje Niitra • 30. september 1999 kell 22:00

Tüli Kännu Kuke pärast

Selle aasta juunis linnavaraameti korraldatud enampakkumisel võitis õiguse Kännu Kuke juures asuva kaubanduskompleksi ostu-müügi lepingu sõlmimiseks osaühing Dagerre. Peagi ilmusid ajalehes kuulutused, et 6300m² maale tuleb suurejooneline kaubanduskompleks ja pakuti võimalust seal pindu rentida.

Dagerre asedirektori Boriss Danilovi sõnul on uutel omanikel kaubakeskuse projekt ja 100 miljonit krooni selle teostamiseks olemas. Raha pärineb USAst. Tegutsema hakkamist takistab aga poe praegune rentnik Helina Kaubanduse AS, mille omanik on enampakkumise vaidlustanud ja halduskohus selle põhjal kõik tehingud peatanud.

«Siin on aeg vähemalt kümneks aastaks seisma jäänud, aga meil oleks võimalus see Mustamäe keskpaigas olev hoonekompleks korda teha,» selgitas Danilov räämas hoonetele osutades. Kohtuvaidluse tõttu on ka ostu-müügileping sõlmimata ja ostuhind 4,8 miljonit krooni üle kandmata.

Danilov tunnistas, et oli kompleksi ostes 2002. aastani kehtivast rendilepingust teadlik. «Aga tahtsime seda saada varem ja lootsime rentnikuga kokku leppida,» ütles ta, lubades ehitama hakata nagunii. «Ehitame algul teise korruse peale ja siis laiendame tegevust kõrvalolevale platsile,» lubas ta. Praeguse rentniku teatel on konkursi võitjad lubanud Kännu Kuke kõrvale uue turu rajada.

Danilovi sõnul võlgneb rentnik linnaosa valitsusele viimase aasta rendi, mis on üle poole miljoni krooni. Helina Kaubanduse ASi omanik Helin Virula sõnul ei vasta see väide tõele. «Vastupidi, linnaosa valitsus on meile võlgu tehtud remondi ja hoolduse eest. Renti oleme aga koguni ette tasunud,» lausus ta.

Virula sõnul jäi tema firma jalgu Mustamäel mitu objekti omandanud vene ärimeestele, kes mängivad kokku linnaosa valitsusega. «Kännu Kuke kaubanduskompleksi müügioksjonilt aeti mind välja, ehkki kõik dokumendid olid korras,» selgitas ta, lisades, et oksjonilaua taga istus ka üks kurikuulus allilmajuht.

Virula väitel on teda korduvalt ähvardatud, hoone juurde pomm pandud ja kontoriaknasse rakett lennutatud. Selle kõige kohta on ta teinud avalduse kaitsepolitseisse. «Kaitsen oma töötajaid ja põhimõtteid,» ütles poeomanik, kes on enda sõnul valmis hoone omanikuks saades ka ise selle nõuetele vastavaks muutma.

Kaupluses töötab 70 inimest ja kuus maksab selle omanik linnaosa valitsusele renti 100 000 krooni ringis. Helina Kaubanduse AS rendib samas pinda juba 7 aastat.

Sama firmade grupi käes, kes omandas Kännu Kuke kaubanduskompleksi ostuõiguse ja mille ainuomanik on Danilovi väitel üks tuntud vene ärimees, on ka endise ABC-6 hoone, Nurmenuku turg, restoran Kaktus, toidukaupadega tegelev hulgifirma ja teisi objekte Tallinnas. Virula väitel on seesama seltskond seotud ka Tallinna Keskturu ja Merekeskusega.

Mustamäe linnaosa valitsuse mitteeluruumide osakonna juhataja Jaan Kaufmann ütles, et tal ei ole lubatud kommentaare anda. Linnaosa vanem Vladimir Ivanov ei leidnud aga eile terve päeva jooksul aega Äripäevaga rääkida.

Hetkel kuum