ÄP fototoimetus • 13. oktoober 1999 kell 22:00

Lukoil ostab Balkanil tehase

Lukoilile on tehing suur samm edasi oma tegevuse laiendamisel väljaspool Venemaad. Suurtes võlgades Bulgaariale tähendab see aga pöördehetke erastamisprotsessis ning leevendust haigutava jooksevkonto defitsiidi finantseerimisel.

Lukoili president Vagit Alekperov ja Bulgaaria peaminister Ivan Kostov viibisid mõlemad lepingu allkirjastamistseremoonial, et rõhutada sündmuse tähtsust.

Lepingu järgi maksab Lukoil 58 protsendi Musta mere sadama Bourgasi lähistel asuva Neftochimi aktsiate eest 101 miljonit dollarit. Lisaks investeerib firma 403 miljonit dollarit kompleksi nüüdisajastamiseks ning võtab enda kanda 229 miljoni dollari eest rafineerimistehase võlgu.

«Lukoil jätkab aktiivset laienemist Kesk- ja Ida-Euroopa turgudele,» ütles Vagit Alekperov.

Lukoil lubab tehase kiiresti moderniseerida ning teha sellest Ida-Euroopa juhtiva rafineerimistehase. Umbes 280 miljonit dollarit on Lukoilil kavas investeerida ELi standarditele vastava pliivaba bensiini tootmise käivitamiseks.

«Samuti plaanime Bulgaariasse rajada bensiinijaamade võrgu, mis tagab meile kindla positsiooni kohalikul kütuse- ja määrdeainete turul,» ütles Lukoili juht.

Praeguse kahe jaama asemel tahab Lukoil ehitada kokku 120 tanklat ning haarata enda kätte kuni 25 protsenti turust. Praegu on Bulgaaria turg jagatud põhiliselt kahe firma vahel -- kohaliku firma Petrol ning Royal/Dutch Shelli tütarettevõtte vahel. Hoolimata tugevast lobitööst ei õnnestunud Lukoilil sel aastal Petroli ära osta.

Neftochim suudab päevas töödelda 23 000 tonni toornaftat.

Autor: ÄP

Hetkel kuum