ÄP fototoimetus • 20. oktoober 1999 kell 22:00

Ülevõtubuum mobiilsides

Alles esmaspäeval omandas France Telecom 9 miljardi dollari eest enamusosaluse Saksamaa suuruselt kolmandas mobiilsidefirmas E-Plus. Augustis ostis Mannesmanni rivaal Deutsche Telekom kõige väiksema Briti mobiilsidefirma One 2 One. Suurim Briti operaatorfirma Vodaphone kindlustas samuti sel aastal liidu Ameerika firmaga AirTouch, muutudes maailma suurimaks mobiilsidefirmaks.

Orange on Briti turu noorim mobiilsidefirma, mille 3,5 miljonit klienti vastavad 18% turuosale. Firma ei ole veel kasumisse jõudnud, kuid Orange'i aktsia on Londoni börsil juba tõusnud 92%.

Briti mobiilsideturg kasvab jõudsalt -- kui praegu on mobiiltelefon 22% elanikkonnast, siis kahe aasta pärast on telefon pooltel brittidel, ennustavad analüütikud.

Orange'i ülevõtmiseks peab Mannesmann kõigepealt nõusse saama firma suurima omaniku, Hongkongis asuva Hutchison Whampoa, mis kontrollib firmast 45%.

Kaks aastat tagasi möödus Mannesmann Deutsche Telekomist kui Saksamaa suurimast mobiilside operaatorist. Kevadel takistas Mannesmann Deutsche Tezlecomil Telecom Italia ostu. Selle asemel läks Itaalia telesidefirma Mannesmanni parnerile Olivettile. Nagu tasuks abi eest sai Mannesmann 8 miljardi dollari eest osta Olivetti mobiilsidefirma Omnitel enam kui 8 miljoni abonendiga ning fikseeritud võrgu operaatori Infostrada.

Orange'i ost annaks Mannesmannile tugeva jalgealuse nelja Euroopa riigi mobiilsideturul -- Saksamaal, Itaalias, Prantsusmaal ja Suurbritannias ning kindlustaks teda ennast võimaliku ülevõtmise vastu. Selline oht võib tulla Vodaphone'i poolt, mis on Mannesmanni partneriks Saksamaal.

Eile teatas Mannesmann, et peab läbirääkimisi ka ?veitsi juhtiva kaabelsidefirma Cablecomi ostmiseks.

Autor: ÄP

Hetkel kuum