Tiit Elner • 21 oktoober 1999

Keskerakondlasest direktor müüs maha võõra maja

Riigile kuuluva OÜ Ehituse Teadusliku Uurimise Instituudi (ETUI) juhataja Viljar Hämalane müüs maha Meriväljal hinnatud piirkonnas Hõbekuuse teel asuva instituudi maja, kuigi kohtuotsusega kohustati võimaldada 25. oktoobriks maja erastamist EVPde eest selle üürnikul Harri Laasil.

Kinnisvarabüroo vahendusel müüdud ETUI maja on juba järgmisele omanikule edasi müüdud. Maja ligi miljoni krooni eest ostnud Endrik Tõnsbergi sõnul on teda petetud. «Ma ei olnud ostes teadlik maja suhtes tehtud kohtuotsusest. Ma ei ole veel otsustanud, kas üritada elanik välja tõsta või nõuda müüjalt raha tagasi,» ütles Tõnsberg eile. Tema sõnul kuulis ta kellestki Hämalasest alles pärast ostu, sest tema ostis maja eraisikult, mitte instituudilt.

ETUI kuulub keskkonnaministeeriumi haldusalasse. «Olin jahmatanud,» kommenteeris juhtunut eile keskkonnaminister Heiki Kranich. «Nende materjalide põhjal on tegemist ilmselgelt seadusevastase käitumisega,» ütles Kranich ja lubas algatada asjaolude selgitamiseks teenistusliku juurdluse.

Tallinna linnavolikokku kandideerinud Keskerakonna kesklinna osakonna juhatuse liige Hämalane ütles, et ta lähtus maja EVPde eest erastamisest keeldudes majanduslikest põhjendustest, sest maja kuulus riigi poolt ETUIsse paigutatud osakapitali hulka ja ta püüdis vältida instituudile majanduslikult kahjulikku tehingut.

«See on asja juriidiline külg,» ütles Hämalane maja suhtes langetatud kohtuotsuse kohta. Ta kinnitas, et maja ümber toimunud vaidlustes ei ole teda konsulteerinud tema tütar, juristist Tallinna abilinnapea Eve Fink. Hämalase sõnul andis müügile heakskiidu ETUI nõukogu.

ETUI nõukogu liikmed on Vello Salumaa keskkonnaministeeriumist ning Piret Sahk ja Eeli Steinberg rahandusministeeriumist.

Kevadel andis halduskohus Harri Laasile õiguse maja EVPde eest erastada, seejärel ka ringkonnakohus. Riigikohus tunnistas 1. septembril ringkonnakohtu otsuse õigeks. Selleks ajaks oli ETUI juht Hämalane maja juba maha müünud. Veel 11. oktoobri kirjaga kohustas kohtutäitur Hämalast täitma kohtuotsust maja erastamise suhtes hiljemalt 25. oktoobriks. Kohtuotsuse tahtliku mittetäitmise eest võimaldab kriminaalkoodeks karistada rahatrahvi, aresti või kuni viieaastase vabadusekaotusega.

Harri Laasi sõnul pöördub ta kohtusse majaga toimunud ostu-müügitehingute tühistamiseks.

Kaheksakümnendate aastate keskel ehitas ETUI Meriväljale kuldaväärt kruntidele kaks maja, mis algselt olid mõeldud uute ehitusmaterjalide ja -konstruktsioonide katsetamiseks. ETUI toonane töötaja Harri Laas ehitas saadud majakarbi ise valmis. Tolleaegsete seaduste ja kokkulepete kohaselt pidi maja jääma talle. Pärast aastatepikkusi kohtuvaidlusi sai ta sel aastal Eesti kõrgeima astme kohtu otsusega õiguse osta EVPde eest välja maja, kus ta alates 1986. aastast on elanud.

«Sellist sigadust ei oleks ma osanud oodata, et maja tagaselja maha müüakse,» ütles pensionärist füüsikaõpetaja Laas, kes enda sõnul käib tööl selleks, et juristidele õigusabi eest tasuda.

Hetkel kuum