Erik Samel • 24. oktoober 1999 kell 22:00

Müük võib venida

Kui müüja ei pane majale liiga kõrget hinda, kestab müügiprotsess enamasti kolm-neli kuud.

Maja müümist kavandav inimene peaks ennast kõigepealt üldjoontes turusituatsiooniga kurssi viima, tutvudes näiteks kinnisvara hinnatabelitega ajalehtedes. Sellest informatsioonist jääb täpse müügihinna määramiseks siiski enamasti napiks. Arco Vara maakleri Urmas Tehveri sõnul tuleks ühendust võtta paari- kolme kinnisvarafirmaga, kellega on tahtmist koostööd teha. Kui maakler tuleb maja üle vaatama, siis ei tohiks see olla seotud mingi teenustasuga. «Iseasi on see, kui tahetakse kirjalikku arvamust,» märgib Urmas Tehver.

Kinnisvaraspetsialistide arvates pole müüjal mõtet koostööd teha liiga suure arvu kinnisvarafirmadega. Kinnisvaravahendajate huvi väheneb siis tunduvalt, tõdeb Ain Kurvits Ober Haus Kinnisvarast. Tulemuseks on, et maja müügiga ei tegele aktiivselt ükski firma. Enne maja müüki panemist peaks omanik koguma võimalikult põhjaliku dokumentatsiooni maja kohta.

Kui müüja on kord maakleri teeneid kasutama hakanud, siis tasub seda lõpuni teha. Ligi 600 m² suuruse ridaelamuboksi müünud tundmatuks jääda sooviv ärimees kiitis ostja pakkumise heaks ajal, kui tema maakler ei olnud Eestis. Tagantjärele ta sellist käitumist õigeks ei pea. Maakleri väljajätmine otsustamisest on ärimehe sõnul sama, kui palgata advokaat, aga otsustaval hetkel kohtus tema abist loobuda.

Sujuvalt laabus maja müük OÜ Corson arendusdirektoril Toomas Liivil, kes võttis kõigepealt ühenduse mitme kinnisvarafirmaga. Valiku tegemisel arvestas ta firma tuntust ja maaklerite korrektset käitumist. Nõmmel asuva maja müügihinna määras Liiv pärast seda, kui kinnisvarafirma oli hindamise teinud, lisades maja «sentimentaalse väärtuse». Kuna hind vastas turusituatsioonile, kestis müük vaid paar kuud.

Hetkel kuum