Kristi Malmberg • 15. november 1999 kell 22:00

Ärimehed kardavad Keskerakonda

Tallinna linnapea Jüri Mõis väitis laupäeval, et tal on põhjust arvata, nagu oleks Keskerakond oma valimiskampaanias kasutanud linna raha.

Koalitsioonipoliitikud tunnistavad, et kuigi osa linna ettevõtjaid käib neile Keskerakonna surveavaldustest kurtmas, ei jätku kellelgi julgust sellest avalikult rääkida. Samuti on Mõisal keeruline leida piisavalt dokumente rahakantimisversioonide tõestamiseks.

«See on hästi teada, et avalikud konkursid Tallinna linnas toimuvad ainult paberi peal ja tegelikkuses võidavad kas need firmad, kes variisikute kaudu on seotud mõne linnaisaga, või need, kes on nõus töö saamise eest maksma,» kinnitas ühe Eesti juhtiva katuste ehitus- ja remondifirma juht Äripäevale. «Viimastel aastatel hakkab mulle üha enam tunduma, et tegu pole ainult mõne persooni, vaid partei rahastamisega.»

Näitena tõi anonüümseks jääda soovinud allikas kevadel toimunud konkursi, kus Lasnamäe linnaosa valitsus otsis mõnekümne Lasnamäe korterelamu katuste remontijat. «Meie juurde tuli mingi mees, kes ütles, et tehke pakkumus ja pange hinnaks 2,5 mln krooni. Selle töö tegelik hind oleks meie arvutuste järgi olnud umbes miljon. Kohe öeldi meile ka ära, et ega te seda tööd niikuinii ei saa, aga kui meie palve täidate, võiksime osta teie käest materjalid,» rääkis allikas. «Neid pakkumisi on vaja lihtsalt selleks, et oleks paber.»

«Vaadake firmade ringi, kes konkureerivad. Miks on seal vaid väikesed firmad, keda keegi ei tunne?» Allika väitel loobuvad suured ja mainekad firmad linnaobjektide ehituskonkurssidel kandideerimast ebaausate tingimuste tõttu ja neid ka ei kutsuta võistlema.

Poliitikute sõnul on osa linna raha liikunud Keskerakonna valimiskassasse teedeehituse kaudu, nt on kvartalisiseste teede remondiks eraldatud summad suuremad tööde mahust. Samuti on väidetavalt läinud linna raha Keskerakonnale Tallinna Vee ja Tallinna Soojuse kaudu.

Tallinna Soojuse juht Leonid Lipavski kinnitas, et nende kaudu pole erakond sentigi saanud.

Keskerakonna peasekretär Küllo Arjakas nimetas Mõisa mõtteid huvitavaks, kuid ei millekski enamaks. «Kindlasti Mõis ise usub, mida räägib, ja tahab linnarahvale näidata, et tema on uus ja värske luud, kelle eelkäijad on palju valgustkartvaid tegusid teinud.» Arjakas kinnitas, et ta on täiesti veendunud, et uus linnavalitsus dokumentides tuhnides sealt Keskerakonna kohta midagi seadusevastast ei leia. Tema sõnul esitab Keskerakond oma valimisaruande veel selle nädala jooksul.

Hetkel kuum