18. november 1999 kell 22:00

Tartu tõstab järgmisel aastal maamaksu

Tartu linnapea Andrus Ansipi sõnul on maksumäära tõstmise peamine põhjus rahandusministeeriumi esitatud maamaksu 1,25protsendiline kontrollmäär, mida ministeerium arvestab sisse linna tulumäära.

«Kui maks on rahandusministeeriumi kontrollmäärast väiksem, siis ministeerium seda vahet kohaliku omavalitsuse toetusfondist ei kompenseeri,» ütles Ansip eile ajakirjanikele.

Mullu jäi linn madalama maksumäära tõttu ilma ligikaudu 2 miljonist kroonist, mistõttu Ansipi hinnangul on vaja toetada eelkõige neid, kellel seda tõesti vaja.

Linnavalitsuse prognooside põhjal peaks maksu laekumine järgmisel aastal tänavusega võrreldes kasvama 1,7 miljoni krooni võrra.

Tänavuse üheprotsendilise maksumäära juures peaks linnale maamaksu laekuma koos soodustuste mahaarvamisega ligikaudu 10,5 miljonit, järgmise aasta eelarve esialgses projektis prognoosib linnavalitsus 13,2 miljoni krooni laekumist.

Maamaksu tõstmise põhjus on linnapea sõnul ka teede ja tänavate hoolduskulude kasv järgmisel aastal 2,3 miljoni krooni võrra 28,8 miljoni kroonini. Hinnatõusu põhjuseks on mullu AS SAB-ga sõlmitud kolmeaastane linnatänavate koristamise leping, milles on hinnatõus juba sisse planeeritud.

Sarnaselt praegusega jätkab linnavalitsus ka uue maksumäära korral soodustuste tegemist pensionäridele kogusummas ligikaudu 600 000 krooni. Soodustuse saamise aluseks on maakasutuse õiguse olemasolu enne 1993. aasta 1. juulit ning pensionär ei või saada maalt renditulu.

Lisaks pensionäridele vabastatakse maamaksu tasumisest Ansipi sõnul ka vähem kui 50kroonise aastamaksuga kruntide omanikud, kellelt jääb järgmisel aastal tänavuse 44 900 krooniga saamata 32 200 krooni.

Tartu linnavolikogu arutab maksumäära tõstmise otsuse eelnõu ilmselt järgmisel istungil kahe nädala pärast.

Autor: BNS

Hetkel kuum