Toomas Truuverk • 22 november 1999

Kasumivõtmine ei löönud turgu jalust

Kauplemine Tallinna börsil algas eile hommikul pärast reedest suurtõusu närviliselt. Paljudele üllatuseks jätkus eile hommikul börsil kiire tõus. Esimese kauplemistunni lõpuks jõudis ÄP indeks 322 punktile.

See tase jäi siiski eile Tallinna börsi laeks ja koos Londoni börsi avanemisega alanud kasumivõtt tõi tunni ajaga aktsiate hinnad jõuliselt allapoole, 309 punktile.

Korrektsioon börsil jäi oodatust lühiajalisemaks ja pärastlõunane kosumine näitas, et investorid on endiselt positiivselt meelestatud. Samas on selge, et saavutatud hinnatasemetega harjumine võtab veidi aega ja seni uut järsku tõusu oodata pole.

Londonis jäi kauplemine Telekomi aktsiaga eile rahulikuks ja hind vajus vaikselt allapoole. Kell 17.00 Eesti aja järgi liikus aktsia hind Londonis 90--92 krooni vahemikus. Tallinnas sulgus Telekomi aktsia 92 kroonil.

Hansapanga maakler Romet Tepper ütles BNSile, et välismaine huvi Telekomi aktsia vastu oli eile väike ja languse taga olid peamiselt kohalikud investorid.

Tõsisemat kauplemishuvi leidsid eile lisaks Telekomile veel Hansapanga, Norma ja Saku Õlletehase aktsia. Likviidsemate aktsiate hindades olulisi nihkeid ei toimunud.

Arvestatavad hinnamuutused leidsid aset aga lisanimekirjas. Päeva suurimate tõusjate edetabelis hõivasid liidripositsiooni Leks 18,9%se tõusuga ja Baltika 13,3%se tõusuga. Kui Leksi tõus tulenes vaid ostu- ja müügihinna vahest, siis Baltika puhul suutsid päeva jooksul registreeritud neli tehingut hinnataset tõepoolest 50 sendi võrra nihutada. Jutt Baltika fundamentaalsest tugevusest on küll õige, kuid seda võiks rääkida ka paljude teiste aktsiate kohta, seetõttu argumemdina Baltika aktsia tõusu põhjedamiseks jääb see nõrgaks. Põhjust võib otsida pigem ühe suure 20 000aktsiase paki omanikuvahetuses. Mis meelitas investorit ligi 300 000 krooni eest Baltika aktsiaid ostma, pole kahjuks teada.

Hetkel kuum