Sirje Niitra • 1. detsember 1999 kell 22:00

Tollitöötaja jäi kapole vahele

Valga tolliinspektuuri inspektor Andres Tahur (28) leppis tänavu augustis Tallinna halduskohtult kuriteo matkimiseks loa saanud Mardiga (nimi muudetud -- toim.) kokku, et viseerib 28 000 krooni suuruse altkäemaksu eest fiktiivsed kauba ekspordideklaratsioonid, varustades need nii Eesti kui ka Läti tollirekvisiitidega.

Enne seda oli Tahur kokku leppinud Läti tollitöötaja Andis Liepenshiga, kes tuli 24. augustil Valka bussijaama koos vajalike pitsatitega. Mardiga leppis Tahur kokku kohtumise Valgas ühe bensiinitankla juures, kus see andis üle kauba saatedokumendid ja deklaratsiooni koos 5000 krooniga.

Ülejäänud 23 000 krooni pidi Mart üle andma juba tollivormistuse saanud dokumentide vastu kaks päeva hiljem samas kohas. Siis pidi Eesti tolliametnik arveldama ka oma lätlasest kolleegiga.

Enne kinnipidamist Valga--Viljandi maanteel viskas tollitöötajast kurjategija autoaknast välja nii tollitöötaja isikliku pitsati kui raha.

Altkäemaksu võtmises süüdistatava Tahuri süü on tõendatud heli- ja videosalvestise kõrval ka läbiotsimise käigus tema kodust ära võetud 500krooniste rahatähtedega, mille ta esimesel kohtumisel Mardilt sai, ning muude asitõenditega. Kohtu loaga tegutsenud Mardi suhtes kriminaalasja ei algatata.

«Tegu on tüüpilise juhtumiga, kus saime kiiresti riknevat informatsiooni, mille alusel oli vaja kiiresti midagi ette võtta,» kommenteeris kaitsepolitsei komissar Hannes Kont. Läti politsei tegeleb tema sõnul loosse segatud lätlasest tollitöötajaga ise edasi.

Hetkel kuum