8. detsember 1999 kell 22:00

Kas müüte Eesti nõuetele vastavat bensiini?

Loomulikult vastab meie bensiin nõuetele -- toome bensiini ise sisse, sellepärast et Neste hind on vale ja kvaliteet ei kõlba.

Kas kütusefirmad on tarbijat petnud -- sellele küsimusele saan ma vastata ainult Alexela Oili nimel ja mina julgen väita, et meie ei ole tarbijat petnud. Aus on, kui mina ei kommenteeri, mida nüüd Neste või Statoil peaksid tegema.

Eesti kehtestatud nõudeid on tõepoolest raske täita. Normatiivide väljatöötajad on reaalsest elust olnud suhteliselt kaugel, nad on võtnud ette Ameerika, Euroopa Liidu ja Venemaa normid ehk endise GOSTi ja kõigi parameetrite osas valinud igast normist kõige rangemad. Praeguseks oleme ette jõudnud sellestki piirist, kuhu EL tahab jõuda aastaks 2003. See on igavesti vahva, aga häda on selles, et Eesti turg on nii väike, et siin kehtestatud reeglite kohaselt ei taha töötlejad oma tootmisprotsessi ümber seada, sest see ei kannata majanduslikult. Selliseid tehaseid siiski on, kus toodetakse ka meie normidele vastavat bensiini ja kust meiegi oma kütuse hangime. Ja meie bensiin ei ole sugugi kallim sellest, mida müüvad teised firmad.

ks minu meelest hoopis suuremat tähelepanu pöörama diislikütuses.

lasti niisugusest asjast tänase seisuga tagasi saama. Peaasi, et omanikel oleks mida tühjendada. Peaasi, et omanikel oleks mida tühjendada. Peaasi, et omanikel oleks mida tühjendada.

On võimalik toota ja tarnida kütust, mis vastab Eesti nõudele, aga väävlisisalduse viimine nii madalale on äärmiselt kallis protsess. Ja see on ilmselt ka üks põhjus, miks Neste Eesti ei tarni sellist kütust, kuna meie tarbijaturg lihtsalt ei kannataks sellega kaasnevat hinnatõusu välja.

Küsimus on selles, mida mõistame selle «E» all. Meie mõistes tähendab see vastavust euronõuetele. Erinevus on ainult väävlisisalduses: Eesti norm on kümme korda rangem kui Euroopa riikides -- meil on see 0,005, Euroopas on lubatud 0,05%. Statoili tanklates müüdava bensiini väävlisisaldus oli aga näiteks 0,012. Meie silmis on nõuded ja bensiinimarkide tähistused omavahel kooskõlas ning me ei leia, et me oleks tarbijat kuidagi petnud.

Statoili põhimõte on väga rangelt alati järgida kohalikke seadusi. Mul on väga raske kommenteerida, kuidas seekord niimoodi on läinud, see on paljuski hulgimüüjaga seotud küsimus. Emafirmas on siin toimuv teada ning seal ollakse tõsiselt üllatunud, kuidas Eesti normid on nii kõrged.

Selge on see, et Eesti nõuded peaksid olema realistlikumad ja vastama teistes riikides kehtivatele nõuetele.

Hetkel kuum