ÄP fototoimetus • 12. detsember 1999 kell 22:00

HEXil Euroopa kallimad firmad

Seda hinna ja tulude suhte alusel (P/E) -- Helsingi börsi suurima osakaaluga aktsiate Nokia ja Sonera P/E näitajad on praeguse kursi alusel 80 ja 105, mis tähendab, et Sonera aktsia hind on enam kui sada korda firma kasumist suurem. Järgmisel aastal peaks näitaja paremate kasuminäitajate korral olema vastavalt 65 ja 77.

Veel alles augustis oli HEXi kõigi aktsiate P/E suhe investeerimispanga Salomon Smith Barney arvestuste järgi alla 25 ehk vaid pisut Lääne-Euroopa börside keskmisest kõrgem.

Nokia ja Sonera on viinud tõusule kogu infotehnoloogia- ja elektroonikasektori, mille arvele langeb umbes 80 protsenti kogu HEX-i turuväärtusest.

Traadita side külgetõmbest räägib seegi, et Nokia mobiilsideliinide ehitajate Jot Automationi ja PMJ Automeci börsikursid ja P/E on absoluutselt erinevad muude metalliala firmade omast.

JOT Automationi P/E on praegu 100 ringis ja firma turuväärtus ca 8 mld marka. Käibelt üle 20 korra suurema Rautaruukki turuväärtus on palju väiksem ja P/E vaid kümnendik JOT tasemest.

Kasumis ning kiire kasvuga firmade kõrge P/E tase näitab, et investorid eeldavad tulevikus firma veelgi kiiremat kasvu ning suuremat tulusust.

Kui majanduse traditsioonilistes sektorites ennustatakse kassavoo kasvu 4--5%, siis nt USA investorid ennustavad traadita side, interneti ja e-kaubandusega seotud alal kasvu vähemalt 15--25 protsenti aastas.

Autor: ÄP

Hetkel kuum